جمعه, 10 آذر 1402
جمعه, 10 آذر 1402
واکنش یک استاد دانشگاه به طرح تبادل دانشجو با کره شمالی:

خودشان و فرزندان شان آمریکا و اروپا درس می خوانند، بچه های مردم بروند کره شمالی؟

۱۴۰۱/۰۹/۲۷ ۲۲:۵۵ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | چهارشنبه گذشته رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم پس از دیدار با سفیر کره شمالی از تبادل استاد و دانشجو و ایجاد فرصت مطالعاتی با کره شمالی خبر داد.

مهدی ذاکریان، استاد دانشگاه در همین خصوص به خبرآنلاین می‌گوید: اگر دانشجویی از من بپرسد که آیا برود و در کره شمالی تحصیل کند، حتما تشویقش می‌کنم که برود، برود تا ببیند که برخی از مسئولان ما چقدر ادعای نادرست و غلط دارند.

او با اشاره به اینکه برای مسئولان وزارت علوم متاسف است که چنین برنامه‌هایی را پیشنهاد می‌دهند، ادامه می‌دهد: من در آمریکا و فرانسه تحصیل و زندگی کرده‌ام، در کره شمالی نبوده‌ام اما اطلاعاتی که دارم نشان می‌دهد در این کشور حتی امکان دسترسی با اینترنت وجود ندارد و به تازگی امکان ارسال پیامک برای شهروندان کره شمالی فراهم شده است، چرا باید دانشجویان ما بروند و در چنین کشور بسته‌ای‌درس بخوانند؟

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: کره شمالی در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی اتفاقا کشور خوبی از لحاظ شاخص‌های رشد اقتصادی بود،‌چون با صنعت کشاورزی در حال توسعه بود اما با ظهور و حضور تکنولوژی در دنیا، چنان فاصله‌ای به دنیا گرفت که اکنون می‌تواند بدترین انتخاب برای ادامه تحصیل یک دانشجو باشد.

او با اشاره به اینکه فقط مسکن، آموزش و بهداشت آن هم با شاخص‌های حداقلی در این کشور رایگان است، می‌گوید: چطور مسئولان ما خودشان و فرزندان‌شان در آمریکا و اروپا درس می‌خوانند ولی می‌خواهند بچه‌های مردم را برای تحصیل به کره شمالی بفرستند؟

او ادامه می‌دهد: ساحت علم جای سیاست نیست، اگر می‌خواهند دانشجویان ما پیشرفت کنند برای تبادل دانشجو فهرست ده دانشگاه برتر جهان را در نظر بگیرند و با این دانشگاه‌ها، بدون تعصب سیاسی، وارد مذاکره شوند و دانشجویان را بفرستند به این دانشگاه‌ها، نه اینکه دانشجویان ما را به کشوری بفرسند که اگر مردمش موی سرشان را مدلی که مورد توجه روسای حزب نباشد، کوتاه کنند، دستگیر می‌شوند.

ذاکریان با اشاره به اینکه برای وزارت علوم متاسف است،‌ادامه می‌دهد: مسئولان دوره آقای احمدی‌نژاد می‌خواستند دانشجو به چین اعزام کنند و این دولت هم چنان تنزل تصمیم‌گیری پیدا کرده که می‌خواهد دانشجو به کره شمالی بفرستد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان