پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402
رییس سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری رشت خبرداد؛

راهیابی هفت اثر نمایشی به اولین سوگواره ملی تئاتر مجازی نینوائیان

۱۴۰۱/۰۹/۲۰ ۱۲:۰۰ چاپ

محجوب از راهیابی هفت اثر نمایشی به اولین سوگواره ملی تئاتر مجازی نینوائیان در رشت خبرداد و گفت: آثار منتخب از ۲۱ آذر به مدت سه روز در بستر فضای مجازی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

به گزارش حکایت گیلان | یاسر محجوب با اشاره به فراخوان سوگواره ملی تئاتر مجازی نینوائیان گفت: سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری رشت با نگاه عاشورا، کربلا و اتفاقات پیرامون آن، اولین سوگواره ملی و دومین سوگواره استانی تئاتر مجازی نینوائیان را در بستر فضای مجازی برای هنرمندان تئاتر سراسر کشور برگزار می‌کند.

رییس سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری رشت با بیان اینکه این جشنواره با اجرای تئاتر با سبک‌ها و شیوه‌های مختلف برگزار می‌شود افزود: عاشورا و اتفاقات تاریخی آن دوران، معنای ایثار و شهادت طلبی در واقعه عاشورا، بررسی شخصیت‌ها و شهدای واقعه کربلا، نقل عاشورا، نگاه جامعه امروز به محرم و عاشورا و مسائل و موضوعات پیرامون تکیه‌ها و دسته‌های عزاداری از موضوعات جشنوراه مذکور هستند.

وی ادامه داد: بازبینی آثار رسیده به دبیرخانه با حضور هیات داوران فرهاد رحمانزاده، اکبر صمدی نیا و حدیث نیکرو در سالن انجمن سینمای جوانان ایران دفتر رشت برگزار و هفت اثر برای اجرا انتخاب شد.

محجوب با بیان اینکه آثار منتخب از ۲۱ آذر به مدت سه روز در بستر فضای مجازی نمایش داده می‌شوند تصریح کرد: «مولای عشق» به کارگردانی محمد تجدد و اسماعیل حاجتی از رشت، « فاتح مشرق مهر» به کارگردانی سید رضا ولوی از رودسر، « شب واقعه» به کارگردانی علی اصغر سعادت پور از استان مرکزی، «با من به جهنم بیا» به کارگردانی مالک آب سالان از دهلران، «عاشورائیان دیالمه» به کارگردانی منیژه واحد از سیاهکل، «عشاق» به کارگردانی شقایق عوض زاده از تهران و « نقل سرخ» به کارگردانی مهدی روزبهانی از همدان برای حضور در بخش رقابتی سوگواره انتخاب شدند.

وی اعلام کرد: اولین سوگواره ملی تئاتر مجازی نینوائیان در بستر مجازی تی نما، آپارات و صفحات مجازی سازمان فرهنگی شهرداری رشت برگزار می‌شود و علاقمندان به دیدن فیلم تئاترهای منتخب، می‌توانند به این بسترهای مجازی مراجعه کنند. همچنین اختتامیه سوگواره نیز ۲۴ آذر در همان فضاهای مجازی پخش فیلم تئاتر پخش می‌شود. 

محجوب با بیان اینکه آثار با نگاه جدید در ساختار اجرایی و تلفیق نقالی، روایت، تعزیه و تئاتر در اولویت بوده است اذعان کرد: پرداختن به واقعه تاریخی عاشورا، مقام والای امام حسین(ع) و ایثار و شهادت طلبی ایشان، رشادت‌های غیورمردان و شهیدان واقعه عاشورا، موضوعات امروز درباره عزاداری محرم و عاشورا، آیین‌های مختلف نمایشی سراسر ایران درباره عاشورا در بستر هنر تئاتر،‌ پرداختن به تکایا، دسته‌های عزاداری، نوحه‌خوانی و مراسم‌های اقوام مختلف در مقام عاشورا در بستر هنر تئاتر از اهداف برگزاری این سوگواره است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان