شنبه, 11 آذر 1402
شنبه, 11 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان |در اقدامی کم سابقه گروهی از مردم چین در اعتراض به سیاست های سخت گیرانه کرونایی دولت چین در برخی شهرهای این کشور دست به تظاهرات زدند.


این تظاهرات به بهانه یک آتش سوزی آپارتمانی روز پنج شنبه گذشته در  شهر ارومچی در منطقه "سین کیانگ" چین که منجر به کشته شدن 10 نفر و مجروح شدن 9 نفر شد، آغاز شده است.

ویدئویی از این آتش سوزی در فضای مجازی چین منتشر شده که نشان می دهد اقدامات قرنطینه ای دولت، رسیدن آتش نشان ها به محل حریق را به تاخیر انداخته و این مساله منجر به مرگ 10 نفر و مجروح شدن 9 تن دیگر انجامیده است. 

به گزارش رویترز، بر اساس ویدئوهای رسانه های اجتماعی و گزارش شاهدان، اعتراضات در شهرها و دانشگاه های سراسر چین در روزهای شنبه و صبح یکشنبه آغاز شد.

در شهر شانگهای صدها معترض در حالی که شعارهای " استعفای شی جین پینگ و حزب حاکم کمونیست" را سر می دادند، نمایشی کم سابقه از سرپیچی علیه سیاست سخت‌گیرانه و پرهزینه‌ رییس جمهوری چین در زمینه به صفر رساندن موارد ابتلا به کرونا را نمایش دادند.

ویدئوهایی که به طور گسترده در رسانه های اجتماعی چین منتشر شده است نشان می دهد که صدها نفر روز شنبه (دیشب) در مرکز شهر شانگهای در حال روشن کردن شمع برای کشته شدگان آتش سوزی سین کیانگ هستند.

معترضان سپس برگه‌های کاغذ سفید را در دست گرفتند - که به طور سنتی یک اعتراض نمادین علیه سانسور است - و شعار می‌دادند: " حقوق بشر می خواهیم، آزادی می خواهیم."

معترضان با سردادن شعارهایی خواستار استعفای شی جین پنگ شده اند و از حزب کمونیست خواستند تا از قدرت کنار برود.

جمعیت معترض همچنین شعارهایی همچون "تست کووید نمی خواهیم، آزادی می خواهیم" و "دیکتاتوری نمی خواهیم، دموکراسی می خواهیم" سر دادند.

همچنین بامداد امروز تظاهراتی  از سوی دانشجویان دانشگاه پکن برگزار شده و در آن شعارهایی علیه سیاست های کرونایی دولت چین و حزب کمونیست سر داده شده است.

بنا به گزارش سی ان ان،  در استان شرقی جیانگ سو نیز ده ها دانشجو از دانشگاه ارتباطات شهر نانجینگ برای عزاداری قربانیان آتش سوزی سین کیانگ گرد هم آمدند. ویدئوها دانشجویان را نشان می دهد که برگه های کاغذ سفید و چراغ قوه تلفن همراه را در دست دارند.

در یکی از ویدئوها، شنیده می‌شود که یکی از مقامات دانشگاه به دانشجویان هشدار می‌دهد: "هزینه کاری که امروز انجام دادید را خواهید پرداخت." دانشجویی در پاسخ فریاد زد: "شما هم همینطور، کشور هم همینطور."

در شهر ارومچی در استان سین کیانگ که کانون اصلی اعتراضات است، ویدئوهایی از درگیری بین شهروندان معترض با نیروهای امنیتی چینی منتشر شده است.

معترضان در این ویدئوها موانع قرنطینه ای کرونا را شکسته و با نیروهای امنیتی درگیر شده اند.

محدودیت های قرنطینه کرونایی در شهر ارومچی سین کیانگ از مرداد ماه امسال اعمال شده و همچنان ادامه دارد. گذشت 3 ماه از قرنطینه سفت و سخت بسیاری از مردم این منطقه را خسته و عصبانی کرده است.

مقامات محلی پس از آتش سوزی مرگبار پنج شنبه گذشته به مردم وعده داده اند که به مرور محدودیت های کرونایی این منطقه را لغو خواهند کرد.

مقامات همچنین با عذرخواهی از حادثه آتش سوزی مرگبار به مردم خشمگین قول داده اند که ماموران خطاکار را مجازات خواهند کرد.

تظاهرات در شهر ارومچی شدت و گستردگی بیشتری دارد و ویدئوهایی منتشر شده که نشان می دهد مردم معترض در مقابل اماکن دولتی تجمع کرده و شعار سر می دهند.

منبع: عصر ایران

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان