جمعه, 10 آذر 1402
جمعه, 10 آذر 1402

اختصاصی حکایت گیلان | حریق جنگل‌های رستم آباد رودبار که از سه شنبه گذشته آغاز شده بود، ظاهرا  بعد از 6 روز با ورود تجهیزات جدید از خارج استان خاموش شده است. آن چه در این مدت گذشت عدم مسئولیت پذیری مناسب مدیران استان و بی توجهی به هشدارهای گذشته است. نتیجه آن سوختن 80 هکتار از جنگل های گیلان است که نسبت به حریق های گذشته افزایش هم پیدا کرده است. 

آقای استاندار تازه روز شنبه و بعد از پنج روز در رودبار حضور پیدا کرد و اعلام کرد که « از همه امکانات، تجهیزات و تمام توان برای اطفای حریق استفاده شود» ورود بالگرد و تجهیزات را هم به نام خود ثبت کرد و سایت استانداری از قول وی نوشته است « دو فروند بالگرد هوافضای سپاه پاسداران  با پیگیری و هماهنگی نماینده عالی دولت در گیلان در این منطقه مستقر شدند» ولی  آقای عباسی به این انتقاد پاسخ نمی دهد که چرا از همان ابتدا در این مورد تمعهیدات اندیشیده نشده است. 

نماینده مردم رودبار در مجلس یازدهم نبود و کمبود بالگرد و تجهیزات را از دلایل موثر در طولانی شدن اطفا حریق دانسته و گفته است: به صورت جدی می طلبد ایستگاه آتش نشانی در شهرستان رودبار دایر شود و همچنین تامین بالگرد در دستور کار قرار گیرد زیرا نبود بالگرد از دلایل عمده تداوم و طولانی شدن آتش سوزی ها است. 

باورش سخت است شهرستانی دارای وسعت بسیار، پوشش گیاهی انبوه، جنگل های هیرکانی و پراکندگی جمعیت با مشکلات عدم تجهیزات استاندارد آتش نشانی روبرو است. مشخص است چنین روندی منجر به آتش سوزی های گسترده ای می شود که مدت ها همه را درگیر می کند. این مسئولین تنها برای دلداری دادن آمده اند که بگویند «نگران نباشید، آتش سوزی سطحی است» ولی چنین حرف هایی وضع را درست نمی کند. کاش مسئولینی داشتیم که وضع را بحرانی نشان می دادند و بلد بودند از مراجع کشوری امکانات مناسب بگیرند. ولی ظاهرا دریافت امکانات را برای موقعی گذاشته اند که بتوانند از آن امتیازی به دست آورند و به نام خود ثبت کنند. نتیجه اش افزایش چنین آتش سوزی هایی در آینده است و همین حرف های تکراری!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان