پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402

اختصاصی حکایت گیلان | سامان بدر: محمد اسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر کشور در سخنانی که در یزد بیان داشته اعلام کرده است « کمتر از ۲۰ سال دیگر ما قوم گیلک نداریم زیرا هفت دهم درصد نرخ باروری کلی دارند.» در مقام نتیجه گیری هم یک سری حرف های منشوری هم قاطی حرف هایش کرده که «  برنامه عملیات در خانه مردم باشد» که نمی دانیم اگر تیتر آن را انتخاب می کردیم چه واکنشی به آن نشان می دادند. مردم گیلان هم در شبکه های اجتماعی کامنت گذاشته اند که با این وضعیت اقتصاد چه موقع این حرف ها است. 

 آقای دکتر اکبری که پیش از این  در وزارت بهداشت هم نقش مشاور عالی را برعهده داشته و ظاهرا با این مقام پیوند یافته است، همیشه با اظهارات جنجالیش نشان داده بیشتر از این که نقش مشاوری دانا را ایفاء کند، یک مشاور بحران ساز است. او همان کسی است که انتقاد از  «ازدواج کودکان یا کودک همسری» را مزخرفات خوانده بود. حالا هم برای خودش بریده و دوخته که بیست سال دیگر قوم گیلکی وجود ندارد. گویی جمعیت گیلان بیست هزار نفر است که اگر بچه دار نشوند در عرض بیست سال وجود ندارند. کسی هم جلوی چنین گزافه گویی هایی نمی ایستد. 

چند سالی است که مدام تاکید می کنند گیلان پایین ترین نرخ رشد جمعیت را داراست. ولی در مقام سیاستگذاری چیزی بیشتر از این بلد نیستند که «برنامه عملیات در خانه مردم باشد» خب برای این دیگر مشاور عالی نمی خواهد! مسئولان وقتی در مقابل انتقادات مقاومت می کنند مدعی می شوند که «وضع اقتصادی دلیل خوبی برای بچه دار شدن نیست و خداوند روزی رسان است» تصور کنید دولتی که چنین سیاستی را ترسیم کرده چگونه می تواند مردم را راضی نگه دارد.  آقای رئیسی  در مقام کاندیدای ریاست جمهوری گفته بود «جوانان ازدواج کنند، مسکن با ما!» بعد از یک سال وزیر راه و شهرسازی وی بدون عمل به وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال استعفا داد و رفت. فکر می کنند با شعار درمانی می توانند مردم را دلخوشی دهند که ازدواج کنند و بچه بیاورند. ما یادمان است که در  نشست های خبری مسئولین علوم پزشکی گیلان حتی جوابی به خبرنگاران منتقد نداشتند و مدام دارند یک سری سیاست های کلی را بر زبان می آورند. 

کسی به این حضرات بگوید اگر معتقدید نرخ رشد جمعیت در گیلان 0.7 درصد است که با سخنرانی و شعار افزایش پیدا نمی کند. آن هم وقتی شعار این باشد که هر خانواده سه الی چهار فرزند داشته باشد. مگر یک شبه فرهنگ مردم تغییر می کند و یا عاشق چشم و گوش مسئولین هستند که تا یک حرفی بزنند فورا به آن عمل کنند؟ وقتی حس بی اعتمادی جاری باشد، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های محبوب مردم یک شبه فیلتر شوند، می خواهند با صداوسیما و چند سایت و روزنامه و  مسئول مردم را به فرزندآوری تشویق کنند. اگر واقعا عدم فرزندآوری مردم گیلان را یک بحران بزرگ می دانید، نتیجه اش باید این می شد که برای مردم این استان امتیازات ویژه ای در نظر می گرفتید. وگرنه این حرف های منشوری که نتیجه اش مشخص است! 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان