پنجشنبه, 16 آذر 1402
پنجشنبه, 16 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان | سرمربی تیم ملی فوتبال ایران پس از شکست برابر انگلیس گفت "هنوز چیزی تمام نشده" و ایران دو بازی دیگر در جام جهانی دارد.

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بلافاصله پس از شکست ۶ بر ۲ تیم ملی برابر انگلیس، اظهار کرد: ما تا آخرین توان جنگیدیم و شجاع بودیم. آن چه در توان داشتیم را در زمین پیاده کردیم.

وی ادامه داد: هنوز چیزی تمام نشده و ما دو بازی دیگر در جام جهانی داریم و تلاش می‌کنیم که با موفقیت آن‌ها را پشت سر بگذاریم.

کی‌روش همچنین در نشست خبری بعد از این دیدار درباره احساسش بعد از اتمام این بازی مهم گفت: نظرم ساده و عملی است. در نیمه اول، بازی تمام شده بود. تنها هدفی که برای تیم ما مانده بود این بود که بتوانیم متحد و شجاع باشیم و تا جایی که می‌توانیم بجنگیم و فوتبال را مفتخر کنیم. این لحظات بد این اجازه را به ما داد که از ابتدا در سطح بالایی بازی کنیم.

وی گفت: همه بازیکنان خیلی خوب بازی کردند. بازیکنان ما تجربه انگلیسی‌ها را نداشتند. امروز چیزهای زیادی از تیم ملی انگلیس یاد گرفتیم و نتیجه‌گیری می‌کنم که تیم ملی ما اکنون با شرایط بهتری آماده بازی بعدی است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به اینکه به نظر می‌رسد در غیاب سه ساله او، تیم ملی ایران لطمه‌های زیادی خورده است و از طرفی او چه کارهایی برای بازسازی دوباره تیم انجام خواهد داد؟ گفت: همانطور که گفتم، الان خیلی بهتر از قبل آماده بازی با ولز هستیم. رقابت در سطح بالایی است و همه چیز آماده است که کارمان را انجام دهیم و سعی می‌کنیم بازی بعد را ببریم. همیشه همینطور است. باید درس هایی را بیاموزیم و تمرکز کامل داشته باشیم و هیج موضوعی در اطراف تیم نباشد. مهم این است که بدانیم چه چیزهایی رخ داده و چه چیزهایی باید یاد بگیریم.

کی‌روش در واکنش به اینکه اگر به عقب بر می‌گشت، آیا تصمیمات خود را عوض می‌کرد؟ گفت: کار ما این نیست که گذشته را عوض کنیم. باید روی آینده تمرکز کنیم. اگر آدم فکر کند که شانس زیادی ندارد، کار زیادی نمی‌کند. تنها چیزی که در کنترل ماست، این است که فکرمان را آماده کنیم و مسائل را پیش ببریم.

سرمربی تیم ملی ایران در پاسخ به این سوال چه چیزهایی از دستش خارج است؟ گفت: من سوالتان را متوجه نمی‌شوم. اگر در دست من بود، نمی‌گذاشتم خیلی چیزها اتفاق بیفتد. اگر می‌توانستم بازی را کنترل کنم، من کسی نبودم که اظهارنظر بیشتری داشته باشم. همه می‌دانند که بازیکنان من در چه محیطی هستند. این شرایط، بهترین نیست. از نقطه نظر تعهد و تمرکز، شرایط بر بازیکنانم اثر می‌گذارد. آن‌ها انسان هستند. سال‌هاست که آن ها را می‌شناسم. آنها یک هدف دارند و می‌دانیم کسانی که مثل افسانه بودند را دنبال می‌کنند و به آن ها افتخار می‌کنم که بازی می‌کنند. من خیلی از کاری که کردم مفتخرم. البته اگر مثالی بخواهید، در ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ حمایت کامل داشتیم اما دیدید که امروز چه اتفاقی رخ داد. باید به کسانی که نمی‌خواهند تیم ملی را حمایت کنند بگویم که بهتر است در خانه بمانند، کسی به آن ها نیاز ندارد.

وی درباره مصدومیت بیرانوند گفت: من از داور پرسیدم. نمی‌توانستیم خون‌ریزی را کنترل کنیم. چیزی که اتفاق اتفاد این بود که بینی بیرانوند شکسته بود و وقتی خون‌ریزی را متوقف کردند بازی ادامه یافت و فکر کردیم که او نمی‌تواند دیگر بازی کند. علائمی بود که ممکن است مشکلاتی برای بازیکن به وجود آورد. متاسفانه یک دقیقه بعد از اینکه بازی را شروع کردیم، بازیکن قادر به ادامه بازی نبود.

کی‌روش در واکنش به اینکه از ترکیب امروز ایران چند نفر در ترکیب اصلی برابر ولز بازی می‌کنند؟ گفت: من نمی‌توانم به این سوال جواب بدهم. تا قبل از شروع بازی با ولز جواب روشنی به این سوال ندارم. علاوه بر این نتیجه، باید به درستی تجزیه و تحلیل کنیم. شاید باید بازیکنان از نظر فکری تقویت شوند. فقط پس از تجزیه و تحلیل کامل می‌توانیم به این سوال جواب دهیم.

کی‌روش درباره سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه ترکیب او غیر منتظره بود و آیا قبول دارد که در انتخاب ترکیب اشتباه کرده؟ گفت: نه! چیزی که در این بازی اشتباه بود، کیفیت، سرعت و رقابت بازیکنان انگلیسی بود. با سرعتی که توپ را به چرخش در می‌آوردند، تیم ما نتوانست خود را با این سرعت تطبیق دهد. آنها در ۲۰ دقیقه اول سریع بودند. گل اول و دوم موقعی زده شد که انتظار نداشتیم. آنطور که گل زده شد، شوکه شدیم. درباره ترکیب بازیکنان باید بعد از بازی بررسی کنیم و ببینیم که چه اتفاقی رخ داد و چیزهایی که باید یاد بگیریم را یاد بگیریم. این نیست که ترکیب و زمین بازی مطرح نیست. موضوع این است که چگونه آموزش می‌گیریم و چگونه بازیکنان و مربی، خود را آماده می کنند و اگر که یک روز بخواهید به برزیل و آرژانتین و انگلستان نزدیک باشیم باید این مسائل را در نظر بگیریم. این مساله درباره زمین نیست. باید بدانیم چطور تمرین کنیم. اگر روی این زمینه ها کار نکنیم به موفقیت نمی رسیم.

او در واکنش به اینکه یکسری در اطراف تیم و همینطور بازیکنان، تمرکز بازیکنان را به هم می‌زنند و بهتر است در خانه بنشینند و قبل از حضور در قطر هم به خیریه بهشت امام رضا رفت و گفت که هواداران واقعی تیمش این گروه هستند اما خیلی از مردم خوشبین به صعود تیم ملی ایران و بازی با ولز و آمریکا هستند و او چه تضمینی می دهد که تیم ملی به دور بعد صعود کند؟ گفت: شما کاملا درست گفتید. در ۲۰۱۱ کار با تیم ملی را شروع کردیم. وقتی در ۲۰۱۴ مسابقه دادیم، به خوبی آماده شده بودیم. بازی فقط درباره آمادگی بود و تماشاگران در کنار ما بودند. چیزی که می‌توانم بگویم این است که فوتبال و توپ چیزی است که باید بگذارد بازیکنان ما حس کنند بهترین هستند و فکرشان باید بر فوتبال متمرکز باشد. وقتی من درباره ایرانی‌ها اظهارنظر کردم، البته به همه ایرانی ها خوش آمد می گویم اما از کسانی که می‌خواهند با موضوعاتی که درباره فوتبال نیست کارها را به هم بزنند، استقبال نمی‌کنیم. من با انگلیسی‌ها کار کرده‌ام و می‌دانم چقدر برای بازی در انگلیس علاقه وجود دارد.

وی ادامه داد: در ایران فوتبال یک چیز مصنوعی نیست. علاقه به فوتبال، واقعی است و رویای آنها این است که فوتبال بازی کنند و جام جهانی اتفاق افتاده و می‌خواهند بازی کنند. اجازه دهید این بازیکنان بازی کنند چون می‌خواهند نماینده کشورشان باشند. همه تیم های ملی که اینجا هستند، مسائلی دارند. این بازیکنان فقط می‌خواهند بازی کنند. همه تیم‌های دیگر هم مسائلی دارند. همه از تیم ما تقدیر می‌کنند که شهامت دارند که بازی کنند، بنابراین اجازه دهید کارشان را انجام دهند. درست نیست که به این کشور بیایید و از آنها بخواهید کاری کنند که مسئولیتشان نیست. بازیکنانم اینجا هستند که بازی کنند و باعث افتخار کشور شوند و خوشحالی را برای مردم و کشور بیاورند.

سرمربی تیم ملی ایران در واکنش به اینکه امروز بدترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران در جام جهانی رقم خورد و احساس او درباره اینکه این نتیجه بد به نام او ثبت شد چیست و همینطور اینکه آیا کی‌روش بعد از ناکامی در کلمبیا و مصر به پایان راه خود رسیده است؟ گفت: بگذارید فوتبال این قضاوت را انجام دهد. بعد از این لحظاتی که ما طی کردیم، مناسب نیست که بگویم نتیجه چه خواهد بود. من فکر می‌کنم یک مقدار اعتبار دارم که فکر کنم و ببینم چه اتفاقی برای آینده و تیم رخ می‌دهد. می پذیرم که الان وجهه من در اینجا خدشه دار شده است. می‌توانید به وضوح به من نگاه کنید و بگویید که این نتیجه به واسطه عملکرد ضعیف من بوده است اما باید بگویم که بازیکنانم پشت این قضیه بودند.

وی ادامه داد: با این حال من این نتیجه را می پذیرم. بعد از ۴۰ سال کار کردن و با دانشی که دارم، قادر هستم که در چهار روز آینده بازیکنان را برای مسابقه مقابل ولز آماده کنم و به موقعیتی برگردانم که آماده بازی هستند. این امید و باور من است. مایلم بر این نکته تاکید می‌کنم که شما حتی تصور کنید و بدانید که پشت صحنه، این بازیکنان جوان چه زندگی‌ای در چند روز گذشته داشتند. آنها می خواهند فوتبال بازی کنند و فقط به خاطر اینکه می خواهند فوتبال بازی کنند، هر کاری می‌کنند، کلی مشکلات درست می‌شود. می‌توانید تصور کنید که در چنین وضعیتی باشند که هر کاری بکنند و هر چیزی بگویند در معرض انتقاد باشند. اجازه دهید آن ها برای مردم بازی کنند و همه برای مردم و کشورشان بازی می‌کنند. آن ها نماینده تمام مردم هستند و هیچ رنگ و دینی مطرح نیست. این تنها چیزی است که از شما می‌خواهم. ما همه احساس و باور خودمان را داریم و در زمان و وقت مناسب نظرات خودمان را می‌گوییم. به عنوان مربی بعد از ۴۰ سال کار در این فعالیت، عاشق فوتبال هستم. نمی‌خواهم بگویم که به بازی‌ها وفادار نیستم. نمی‌خواهم بازیکنانم کاری کنند و بگویند به فوتبال وفادار نیستند. این صنعت برای تفریح و لذت و افتخار است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان