پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان | رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در نشست خبری خود بار دیگر از میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ دفاع کرد.


«جیانی اینفانتینو» رئیس فدراسیون جهانی فوتبال امروز و در آستانه شروع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، با برگزاری یک نشست خبری بار دیگر از میزبانی قطر در این رقابت ها در مقابل حملات رسانه های مختلف به ویژه کشورهای اروپایی دفاع کرد.

بخش عمده ای از انتقادات به قطر مربوط به استفاده از کارگرانی است که به گفته رسانه های اروپایی، با نقض حقوق آنها مواجه بوده است. علاوه بر این، محدودیت های مختلف در کشور قطر انتقاداتی را از فیفا برای اعطای میزبانی به این کشور در پی داشته است.

اینفانتینو در نشست خبری امروز خود حملات تندی به منتقدان داشت و گفت: فکر می‌کنم به خاطر کاری که ما اروپایی‌ها در ۳ هزار سال گذشته انجام داده‌ایم، باید برای ۳ هزار سال آینده از مردم عذرخواهی کنیم؛ پیش از آنکه بخواهیم درس های اخلاقی بدهیم.

وی افزود: امروز احساس می کنم قطری هستم. امروز احساس می کنم عرب هستم. امروز احساس می کنم آفریقایی هستم. امروز احساس می کنم همجنس گرا هستم. امروز احساس می کنم معلول هستم. امروز احساس می کنم (مثل) یک کارگر مهاجر هستم.

رئیس فیفا در ادامه تاکید کرد: البته من قطری، عرب، آفریقایی، همجنسگرا و معلول نیستم اما احساس آنها را دارم زیرا می دانم به عنوان یک خارجی در یک کشور خارجی مورد تبعیض و آزار و اذیت قرار گرفتن یعنی چه.

اینفانتینو خاطرنشان کرد: من در کودکی مورد آزار و اذیت قرار می گرفتم چون موهای قرمز داشتم و کک و مکی بودم. به علاوه ایتالیایی هم بودم. خودتان تصور کنید. بعدش چه کاری می کنید؟ شما سعی می کنید دوست پیدا کنید. شروع به متهم کردن، دعوا کردن و توهین نمی کنید.

رییس فیفا در پاسخ به پرسش‌هایی درباره وضعیت و مسائل مربوط به ایران هم گفت: ما سازمان ملل و پلیس جهانی و سربازان کلاه‌آبی نیستیم. تنها سلاح ما توپ فوتبال است و ما باید تعامل کنیم.امیدواریم به خاطر تلاش‌های ما چند هزار زن دیگر در ایران خوشحال شده باشند.اگر شما جنگ جهانی می‌خواهید بروید جنگ جهانی، اما این یک تورنمنت فوتبال است.

وی ادامه داد: آیا همه ۸۰ میلیون نفر مردم ایران بد هستند؟ شاید خیلی مسائل بد در ایران باشد، اما همه که در ایران بد نیستند.آیا به خاطر وجود چند تا فرد بد در یک مردم، باید همه آن‌ها را تحریم کنیم. نه چون ما می‌خواهیم به رفع اختلاف‌ها کمک کنیم و به‌جز ما هیچ کس دیگری این کار را در دنیا نمی‌کند.

بعد از نشست خبری او یک خبرنگار انگلیسی از اینفانتینو پرسید: چطور اجازه می دهید کشوری مثل ایران در نقض حقوق زنان مقابل تیم ملی مثل انگلیس بازی کند؟
اینفانتینو جواب داد: «دولت‌های دو کشور قرار نیست مقابل هم بازی کنند، تیم‌های فوتبال حاضر می شوند، اگر جام جهانی در ایران بود از آنها حمایت می‌کردم.» 

 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان