شنبه, 12 اسفند 1402
شنبه, 12 اسفند 1402

حکایت گیلان | ماجرای دختر آبادانی همچنان خبرساز است؛ در حالی که روز گذشته قرار منع تعقیب مامور حراست در این پرونده صادر شده بود، امروز وکیل «بهار چشم به راه» در گفتگویی از مخالفت دادستانی با این حکم خبر داد.

به نقل از رویداد24 : حدود ۳ ماه از انتشار فیلم موسوم به «دختر آبادانی» که به شدت احساسات مردم را جریحه‌دار کرده بود، می‌گذرد. روز گذشته داریوش معمار، روزنامه‌نگار خوزستانی، خبر داد که شعبه هفتم دادیاری آبادان «مهدی کاظمی، کارمند حراست در فیلمی که به دختر آبادانی مشهور شد، را تبرئه کرده و دختر این ماجرا را به‌اتهام «ورود به زور، ایراد ضرب و جرح و آتش‌سوزی عمدی»، مجرم شناخته‌شده و برای او قرار جلب به دادرسی صادر کرده است.»

این موضوع واکنش منفی مردم نسبت به صدور این دو رای را به دنبال داشت. حکمی که در فضای مجازی از سوی مردم ناعادلانه خوانده شد. بابک پاک‌نیا، وکیل «بهاره چشم به راه» موسوم به دختر آبادانی اطلاعات بیشتری را در اختیار رویداد ۲۴ قرار داده و می‌گوید دادستانی با قرار منع تعقیب مامور حراست ماجرای دختر آبادانی مخالفت کرده.

مامور حراست نیز مجرم شناخته شد

پاک‌نیا می‌گوید: روز گذشته از طرف دادسرا رایی در خصوص خانم «بهار چشم‌به‌راه» صادر شد. بر اساس این رای خانم چشم‌به‌راه در ۴ مورد یعنی اقدام به تحریق عمدی، اقدام به ضرب و جرح و داشتن شوکر و ورود به عنف (به زور) مجرم تشخیص داده شد و در یک مورد یعنی سرقت مسلحانه برای وی قرار منع تعقیب صادر شده است.

وی ادامه می‌دهد: درخصوص شکایت‌های خانم چشم به‌راه نیز در یک مورد یعنی ضرب و جرح شکایت وی درباره دو نفر از اشخاصی که نام آن‌ها به عنوان متهم در پرونده ثبت شده است، پذیرفته شد، اما درباره مسئول حراست که به عنوان آزار جسمی تحت تعقیب بود، قرار منع تعقیب صادر شده بود.

این وکیل دادگستری خاطرنشان می‌کند: امروز رای جدیدی صادر شد به این معنا که دفتر دادستانی اعلام کرد که ما با منع تعقیب این فرد موافقت نکرده‌ایم و او همچنان تحت تعقیب است و کیفرخواستی هم امروز برای او صادر شده است. دادستانی عنوان کرد که کارمند دادگستری روز گذشته اشتباه کرده که گفته دادستان موافق منع تعقیب بوده است؛ لذا کیفرخواست در این قسمت اصلاح شد و در کیفرخواست امروز کارمند حراست نیز مجرم شناخته شده و پرونده برای رسیدگی به دادگاه می‌رود.

وی با بیان اینکه ما درباره موارد دیگری که نسبت به شکایات موکلم قرار منع تعقیب صادر شده و نیز نسبت به قرار مجرمیت‌هایی که نسبت به خانم چشم‌به‌راه صادر شده است اعتراض داریم، عنوان می‌کند: زیرا روند رسیدگی دارای اشکال بود که حتما در دادگاه دفاع خواهیم کرد.

پاک‌نیا اضافه می‌کند: درباره شکایت موکلم درخصوص ضرب و شتم، افترا و توهین موکلم شکایت‌هایی را علیه سایر اعضای خانواده متهم اصلی داشت که برای این شکایت‌ها نیز قرار منع تعقیب صادر شد ما ۱۰ روز برای اعتراض فرصت داشتیم و دادگاه هم به اعتراض ما رسیدگی می‌کند.

وی درباره شکایت این زن جوان از جهان‌نژاد به عنوان متهم اصلی پرونده اظهار می‌کند: این مورد به دلیل مسائل اخلاقی مستقیما در دادگاه مطرح شده است و دادسرا پرونده را از همان ابتدا به دلیل عدم صلاحیت در رسیدگی به دادگاه ارسال کرد که دادگاه نیز در حال رسیدگی به این پرونده است. این قسمت از پرونده همچنان مفتوح بوده و هنوز رایی در خصوص آن صادر نشده است.

این وکیل دادگستری اضافه می‌کند: در حال حاضر تمامی افراد مرتبط با این پرونده با قرار کفالت و تودیع کفیل آزاد هستند و کسی در بازداشت نیست.

وی درباره این موضوع که آیا آنچنان که در برخی رسانه‌ها عنوان شد خانم چشم‌به‌راه دارای بیماری روانی هستند؟ می‌گوید: من با پدر این خانم صحبت کردم، متاسفانه برخی کارمندان صدا و سیما به دختر و پدر او گفته‌اند که مقابل دوربین چنین سخنانی را بگویند به نفع‌شان است و زودتر مساله جمع و جور می‌شود، این درحالی است که این دختر نه بیماری روحی دارد و نه قرص مصرف می‌کند. لذا قصد داریم ازصدا و سیما شکایت کنیم. 

آبان ماه بود که تصویری از «بهار چشم به‌راه» موسوم به دختر آبادانی در حالیکه زخمی و با صورتی خونین روی زمین افتاده بود و دو زن و یک مرد جوان دست و پای او را گرفته بودند منتشر شد. یکی از زنان حاضر در فیلم با دست چند بار روی پیشانی بهاره که دست و پایش بسته و رمقی هم برای دفاع از خود نداشت می‌کوبید.

اما آنچه باعث بازتاب گسترده و واکنش منفی جامعه نسبت به این کلیپ شد آن بود که در تصویر یک مامور حراست ابتدا با باتوم روی بدن دختر فشار وارد می‌کند، بعد پایش را روی سینه دختر می‌گذارد و دست آخر هم با دست بدن او را که ناتوان و بی‌رمق روی زمین افتاده است لمس می‌کند. تاسف‌آور آنکه هیچیک از زنان حاضر در صحنه ازاین حرکت سخیف مامور حراست جلوگیری نکردند تا راه برای سوءاستفاده او بسته شود. برخی کابران فضای مجازی رفتار نسبت به این زن را با رفتاری که پلیس آمریکا با جورج فلوید یک سیاه‌پوست آمریکایی انجام داده بود مقایسه کردند و نوشتند اینجا کسی از دختر حمایت نمی‌کند.

این حادثه که در شهرک بریم آبادان رخ داده بود از سوی مقامات قضایی استان یک اختلاف خانوادگی و برای تسویه حساب مالی عنوان شد. همچنین قول داده شد که به رفتار ناشایست مامور حراست رسیدگی شود.اما در همان زمان برخی از منابع محلی نیز از تحت فشار گذاشته شدن خانم چشم‌به‌راه برای برقراری رابطه با جهان نژاد یکی از مدیران پالایشگاه خبر داده و علت درگیری میان زن جوان و افرادی که در واقع اعضای خانواده این فرد بودند را نیز همین مساله عنوان کردند، موضوعی که هنوز صحت و سقم آن مشخص نیست. 

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان