جمعه, 24 فروردین 1403
جمعه, 24 فروردین 1403

در بحبوحه تنش‌ها میان روسیه و غرب، فرمانده نیروی دریایی ارتش روسیه اعلام کرد که این کشور در حال آزمایش یک "زیردریایی هسته‌ای استراتژیک جدید" است.

به گزارش حکایت گیلان | به نقل از راشا تودی، آدمیرال نیکولای یومنوف، فرمانده نیروی دریایی ارتش روسیه طی سخنرانی در سیصد و بیست و ششمین سالگرد تاسیس نیروی دریایی روسیه اظهار کرد: «جدیدترین رزمناو زیردریایی هسته‌ای استراتژیک به نام "ژنرالیسیمو سوروف" در حال آزمایش است.»

به گفته این فرمانده روسی، زیردریایی مزبور در شرکت "سِوماش" (Sevmash) – بزرگترین تاسیسات کشتی‌سازی روسیه واقع در شمال "سورودوینسک" – ساخته شده است و مراحل آزمایشی را سپری می‌کند.

این زیردریایی ششمین شناور زیردریایی مجهز به موشک بالستیک نسل چهارم روسیه است و همچنین می‌تواند ۱۶ موشک بالستیک را حمل کند. نام این زیردریایی از "الکساندر سوروف"، ژنرال روسی در قرن هجدهم و یکی از بهترین فرمانده‌های ارتش در تاریخ روسیه گرفته شده است.

طی چند روز گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از رزمایش‌های هسته‌ای این کشور از جمله نیروهای زمینی، دریایی و هوایی مسکو بازدید کرد. این رزمایش‌ها هم‌زمان با رزمایش‌های مشابه ناتو برگزار شد. علی‌رغم تنش‌ها میان روسیه و غرب، ائتلاف نظامی ناتو این رزمایش‌ها را "عادی" توصیف کرد و افزود که "هیچ ارتباطی با وقایع کنونی جهان ندارند."

در رابطه با بحران اوکراین، پوتین اخیرا متعهد شد که روسیه "از تمام ابزاری که در دست دارد، برای دفاع از مردم و سرزمینش استفاده می‌کند"؛ اظهاراتی که واکنش واشنگتن و متحدان عضو ناتو را در پی داشت و همچنین این اظهارات را به عنوان "تهدید ضمنی برای استقرار تسلیحات هسته‌ای" تلقی کردند. اما این درحالیست که چندین مقام ارشد روسیه خاطرنشان کردند که "مسکو هیچکسی را با زرادخانه هسته‌ای خود تهدید نمی‌کند."

منبع: ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان