جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402

حکایت گیلان | رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه اغلب استان‌های کشور اعتبارات مربوط به طرح تحول را جذب و طرح های تحول را پیش برده‌اند، گفت: استان گیلان در کنار تمام عقب‌ماندگی‌های حوزه بهداشت و درمان، بهره‌ای از طرح تحول سلامت نبرده است.

به نقل از ایسنا : دکتر ارسلان سالاری امشب در نشست قرارگاه ملی مبارزه با بیماری کووید۱۹ وزارت بهداشت در تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در گیلان، اظهار کرد: هم‌اکنون ۴۷۶ بیمار بستری مبتلابه کرونا در سطح بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.

وی با اشاره به کاهش شمار بستری‌شدگان مبتلابه کرونا در گیلان طی دو هفته اخیر، افزود: شمار روزانه بیماران مبتلابه کرونا از ۱۱۶ تن به ۸۴ تن کاهش‌یافته است.

نیمی از شهرستان‌های گیلان نارنجی و مابقی زرد هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در شهرستان‌های استان، گفت: هشت شهرستان نارنجی و هشت شهرستان زرد در سطح استان وجود دارد.

سالاری با اشاره به وجه تمایز اجرای طرح شهید سلیمانی در گیلان در مقایسه با سایر استان‌ها بیان کرد: از ابتدای اجرای طرح شهید سلیمانی یک حساب مجزا به جهت جمع‌آوری کمک‌های مؤمنانه و مردمی در جهت پشتیبانی از طرح ایجاد و علاوه بر آن حدود ۲۰۰۰ دستگاه تب‌سنج  برای حضور گروه‌های عملیاتی و همچنین هزاران بسته بهداشتی جهت ارائه به خانوارهای غربالگری شده توزیع‌شده است.

وی با اشاره به جمعیت بالغ‌بر دو میلیون  ۵۰۰ هزارنفری در استان گیلان، گفت: عملیات غربالگری در استان گیلان توسط ۲۳۹۱ نفر  از پرسنل مرکز بهداشت، ۶۷۷۳ نفر نیز از داوطلبین بسیجی و حدود ۲۰۰ گروه نظارتی دنبال می‌شود.

خروج نیروهای بهداشت گیلان بیش از ورودی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به موضوع کمبود نیروی انسانی در کادر بهداشت و درمان نیز اشاره کرد و گفت: نیروهای در نظر گرفته‌شده کادر بهداشت گیلان در مقایسه با کادر درمان تقریباً حدود یک‌ دهم است در حالیکه جمعیت بازنشسته در حوزه بهداشت حدوداً بین یک‌پنجم تا یک‌سوم است.

سالاری بر لزوم دریافت و پایش دیدگاه‌های رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در توزیع کارانه‌ها تأکید کرد و گفت: برخی از نیروهای شاغل در دانشگاه کارانه‌هایی دریافت می‌کنند که حقشان هست اما لازم هست افرادی که در مراکز حساسی نظیر icu فعالیت می‌کنند و در معرض مستقیم خطر هستند، کارانه بیشتری پرداخت شود.

وی با اشاره به تعویق پروژه‌های طرح تحول سلامت در استان گیلان، خاطرنشان کرد: برخی از پروژه‌های طرح تحول سلامت در گیلان پیشرفت بالای ۷۰ درصد دارند و درعین‌حال برخی از پروژه‌ها در استان اصلاً از سر گرفته نشده و نیازمند توجه بیش‌ازپیش است.

طرح‌های تحول شهری در گیلان اجرایی نشده‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه طرح‌های تحول شهری در گیلان اجرایی نشده‌اند، تصریح کرد: این طرح‌ها در صورت تأمین اعتبار کافی و به‌موقع می‌تواند پروژه‌های تعریف‌شده در این خصوص را در استان گیلان احیا کند.

سالاری با اشاره به رویکرد وزارت بهداشت در تأمین اکسیژن سازها در مراکز بیمارستانی، گفت: برخی از اکسیژن سازها از کیفیت لازمه برخوردار نیستند و می‌طلبد نظارت بر نحوه تأمین و توزیع آن‌ها در استان‌ها با جدیت بیشتری صورت بگیرد تا سیستم دانشگاه‌ها با دستگاه‌های نظارتی روبرو نشوند.

وی با اشاره به نیاز مبرم استان گیلان به دستگاه‌های تشخیص پزشکی سرمایه‌ای علیرغم نیازسنجی و پرداخت اعتبارات لازمه، گفت: گیلان از سال ۹۸ برای دریافت رادیولوژی ، سونوگرافی و mri پیشگام شده اما هنوز این دستگاه‌ها بنا بر شرایط حاکم در کشور به دست استان‌ها نرسید در حالیکه وجود این دستگاه‌ها برای استان گیلان و شهرستان‌های آن بسیار حیاتی هستند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان