پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
نگاهی به واکنش مسئولین سابق و از دور خارج شدگان درباره ناآرامی های اخیر؛

از سکوت روسای جمهور سابق تا موضع گیری سید حسن خمینی و علی لاریجانی

۱۴۰۱/۰۷/۲۰ ۱۱:۳۵ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | به دنبال ناآرامی های اخیر شاهد مجموعه از واکنش های مختلف از سوی مسئولین سه قوه بودیم که تلفیقی از هشدار، تهدید، درخواست و وعده بود. در زمانه حاضر که گفته می شود شاهد یکدستی قدرت در قوا هستیم بیشترواکنش مسئولین مبتنی بر مقابله با اغتششات، مرزبندی آشوب و اعتراض و همچنین تلاش برای آرام سازی فضا بود. در این میان واکنش و یا عدم واکنش مسئولین سابق هم مورد توجه بود. مخصوصا آن که بیشتر آن ها در بدنه اصلاح طلبان و اعتدالیون قرار می گیرند. هرچند به نظر می رسد واکنش این افراد نه در بدنه حاکمیتی و نه در بین معترضین چندان خریداری ندارد و شاید برای همین است که برخی از آن ها به مرور سکوت کرده اند و از دور خارج شده اند.

سکوت نسبی خاتمی و احمدی نژاد و خاموشی مطلق روحانی 

در میان روسای جمهور سابق، شاهد سکوت سه رئیس جمهور پیشین بودیم. البته در این میان سید محمد خاتمی و احمدی نژاد بعد از فوت مهسا امینی پیام های تسلیتی صادر کردند و واکنش هایی نسبت به گشت ارشاد داشتند. از قول خاتمی نوشته شده است که « فاجعه و رویدادهای پرتکرار مشابه آن کافی نیست که  از این شیوه و رفتارهای خلاف قانون، منطق و شرع دست برداشته شود» احمدی نژاد نیز با کمی تاخیر نسبت به گشت ارشاد انتقاد وارد کرد که روزنامه های اصلاح طلب آن را به دلیل آینده نگریش برای حضور در مجمع تشخیص مصلحت دانستند. با این حال در ویدئویی که از احمدی نژاد منتشر شده او گفته است «  از کل مردم سوال کنید که شما دولت را انتخاب کرده اید که شما را محدود کند یا آزادی شما را تامین کند ببینید مردم چه می گویند؟ در هیچ جای دنیا کسانیکه رای می دهند، یک سر سوزن در ذهنشان نیست که این فرد بیاید و ما را محدود کند!» احمدی نژاد بعد از انتصابش در مجمع تشخیص موضع سکوت گرفت و حتی برنامه سخنرانی او در چند روز گذشته نیز لغو شد. اما حسن روحانی تنها شخصیتی بود که کلا موضع سکوت را انتخاب کرد. حتی پیام تسلیتی نیز از او صادر نشد. شاید منتظر صبح جمعه ای باشیم که او بداند در مملکت چه خبر شده است!

واکنش های متفاوت اعضای کابینه روحانی

اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی در واکنشی با اعلام ناراحتی و آزردگی افکار عمومی درخواست کرد رئیسی باید پاسخ شفاف به مردم ارائه کند. وی در توئیت خود نوشت« حادثه تلخی که برای خانم مهسا امینی، دختر جوان ایرانی، اتفاق افتاد، رویدادی تلخ و اندوه‌بار است که نمی‌توان از کنار آن با بی‌تفاوتی گذشت» جهانگیری هم بعد از ناآرامی ها و اعتراضات دیگر واکنشی نشان نداد. 

علی ربیعی سخنگوی دولت دوازدهم هم در یادداشت روزنامه اعتماد نسبت به برخی سیاست ها اعتراض کرد و نوشت «  به جای دنبال کردن سیاست‌گذاری‌های آشتی‌جویانه یا آرامش‌بخش، درست در جهت مخالف، سیاست تحریک جامعه و نوعی نمک به زخم پاشیدن را مشاهده می‌کنیم.»

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور هم با مقایسه این اعتراضات با سال 98 گفت « جنس اعتراضات آبان ۹۸ با اعتراضات امروز متفاوت است. در آبان ۹۸ خشونت به این شدت وجود نداشت اما امروز بسیار گسترده شده است.» 

محمد جواد آذری جهرمی را در این میان می توان فعالیترین عضو کابینه روحانی دانست که گهگاه توئیت هایش جنجالی شد. البته عکسی که از خودش بعد از این اعتراضات بیرون داده بود بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

از واکنش بقیه اعضای ارشد کابینه روحانی همچون محمدباقر نوبخت، بیژن زنگنه و رحمانی فضلی هم چیزی منتشر نشده است و در واقع آن ها نشان دادند که به پایان خط رسیده اند.

همتی و نامه نگاری با رئیسی

عبدالناصر همتی رقیب رئیسی در انتخابات گذشته نیز در توئیتی نوشت « بارها گفتم این قدر با روح و روان جوانان بازی نکنید. تجربیات شکست خورده را دوباره و چند باره آزمون نمی کنند. خواهشا این روش ها را متوقف کنید.» او بعد از آن در نامه به رئیسی نسبت به شرایط حاضر ابراز نگرانی کرد. ولی بعد از ناآرامی های اخیر موضع سکوت گرفت. 

محمد جواد ظریف و تهدید از سوی مخالفان جمهوری اسلامی 

وزیر خارجه سابق هم در نشست استادان دانشگاه تهران با رئیس این دانشگاه تحلیل خود را ارائه کرد و درخواست کرد دانشجویان بتوانند حرفشان را بزنند. در جریان ناآرامی های اخیر ظریف از سوی مخالفین جمهوری اسلامی بیشتر از بقیه تهدید شده است.

بیانیه سید حسن خمینی و استقبال نسبی اصولگرایان

بیانیه سید حسن خمینی بعد از سخنرانی رهبری بیشتر از بقیه واکنش ها مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. البته سید حسن خمینی هیچ وقت مسئولیتی در کشور نداشته ، اما همیشه واکنش هایش مورد توجه بوده است. به نظر می رسد او اکنون بیشتر از بقیه اصلاح طلبان و میانه روها سعی می کند در جهت گیری های سیاسی نقش داشته باشد. او در این بیانیه نوشت « تردید نباید داشت که بین «اعتراض» که حق قانونی هر شهروند است، با «اغتشاش» که ریشه در دسیسه های دشمنان مردم دارد، تفاوت وجود دارد.» با این حال سید حسن خمینی از فرصت استفاده کرد و اعلام کرد «ما چاره ای نداریم جز اینکه همراه و همدوش یکدیگر زندگی کنیم و  گفت و گو تنها راه برون رفت از بن بست های اجتماعی است» واکنش اصولگرایان به بیانیه سید حسن خمینی متفاوت بود. هرچند انتقاداتی از سوی برخی چون خبرگزاری فارس نسبت به آن دیده شد. ولی در مجموع به نظر می رسد از آن استقبال شد. 

سکوت لاریجانی شکست و از افراط در زمینه حجاب انتقاد کرد

علی لاریجانی نیز که مدتها خاموش مانده بود، در گفتگو با روزنامه اطلاعات سکوتش را شکست و از افراط گرایی در زمینه حجاب انتقاد کرد. وی در این مصاحبه گفت« اگر در جامعه‌ای، جوانان از نظر فکری و اجتماعی یکی از احکام شرعی را به درستی اجرا نکردند، این صددرصد خلاف نیست.» وی در این مصاحبه سعی کرد بگوید « افراط در پرداختن به امور اجتماعی، واکنش‌های افراطی هم دارد.»

همرسانی کنید:
واکنش سید محمد خاتمی به حمله اسرائیل در دمشق:
حق ایران برای واکنش به این جنایت محفوظ است

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان