دوشنبه, 15 خرداد 1402
دوشنبه, 15 خرداد 1402
واکنش وزیر میراث فرهنگی به اعتراضات در مدارس:

خوراک فکری لازم برای دانش آموزان نداریم

۱۴۰۱/۰۷/۱۳ ۱۵:۲۹ چاپ

به گزارش حکایت گیلانهمشهری آنلاین: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به ناآرامی‌های اخیر کشور گفت: اگر شاهد تصاویر نامأنوس در مدارس هستیم به این دلیل است که خوراک فکری لازم برای دانش آموزان نداریم.

عزت اله ضرغامی در نود و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اقداماتی را با همکاری مدیریت شهری آغاز کرده‌ایم و تداوم خواهیم داد، اظهار کرد: زمینه همکاری در عرصه گردشگری فراوان است. گردشگری در جایگاهی که تهران با مزیت‌های نسبی فوق العاده و بی‌نظیر دارد، شایسته نیست.

او با بیان اینکه شهرداری تهران به تنهایی یک دولت است، گفت: شهرداری به عنوان یک مجموعه جامع و کامل می‌تواند مسائل را به تنهایی حل و فصل کرده و تصمیمات را به مرحله اجرا برساند.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: تهران به تنهایی می تواند قطب گردشگری کشور باشد. امسال با پیگیری‌هایی که صورت گرفت شاهد رشد جهشی بودیم که به هیچ عنوان قابل مقایسه با گذشته نیست. اگر ۲۰ درصد از ظرفیت مراکز اقامتی در سال‌های قبل تکمیل می‌شد امسال به ۸۰ درصد رسیده است.

ضرغامی با بیان اینکه هر آنچه امور را تسهیل می کند، باید انجام شود تا بخشی از نیاز گردشگری برآورده شود، تصریح کرد: طرح گردشگری ارزان قیمت آماده شده و مرحله به مرحله اجرایی می‌شود و تمام فاکتورها از جمله خوراک و اقامت و دیگر بخش‌ها مشخص شده است. مهمانسراهای تهران را می‌توانیم بر اساس این طرح رونق دهیم و ظرفیت اقامتی آنها را تکمیل کنیم.

او با اشاره به اینکه از ۹ میلیون گردشگر که وارد می شوند سه میلیون نفر در تهران مستقر هستند، گفت: اما اگر کل تهران را بگردیم بنر اطلاع رسانی برای معرفی اماکن گردشگری نمی‌بینیم.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه از لحاظ معماری شاهد هستیم که در شلوغ ترین محلات ناگهان به فضاهایی می رسیم که محل توقف و استراحت است، یادآور شد: ما در بازار موارد مشابه فراوانی را داریم که این معماری سنتی و ارزش های تمدنی ماست که به فراموشی سپرده شده است.

گلایه از جمع نشدن بنرهای عزاداری محرم و صفر

او با اعلام اینکه در دو ماه اخیر شاهد این هستیم که شهر سراسر غم است، اظهار کرد: هنوز بنرهای عزاداری ماه های محرم و صفر در شهر وجود دارد با اینکه وارد فضای شادی رسیده‌ایم و مردم به این شادی و تغییر احوال نیاز دارند.

ضرغامی تأکید کرد: باید سهمیه‌ای را برای معرفی اماکن گردشگری تهران در تابلوهای تبلیغاتی اختصاص دهیم تا بتوانیم نشاط را برای مردم فراهم کنیم. ما معرفی ظرفیت‌ها را جز در برخی مناطق شاهد نیستیم؛ بنابراین باید تبلیغات وسیعی صورت بگیرد.

او با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل باید اتوبوس‌هایی را با طراحی زیبا برای جابجایی گردشگران در تهران اختصاص دهیم، اظهار کرد: ما شاهد چنین مواردی نیستیم در حالی که در دیگر کشورهای دنیا وجود دارد.

ضرغامی با تأکید بر اینکه در حوزه های زیربنایی و زیرساختی برای انجام اقدامات نیاز به مشوق و حمایت وجود دارد، یادآور شد: باید ببینیم گردشگری تا چه اندازه برای شهرداری اهمیت دارد؟ هنوز نماینده مشخصی را برای برقراری ارتباط با مدیریت شهری در زمینه گردشگری نداریم که بتوانیم هماهنگی‌ها را انجام دهیم.

رونق گردشگری دانش‌آموزان

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تأکید بر اینکه گردشگری تهران می‌تواند به اندازه ‌ی رونق پیدا کند که اگر تعطیلات فرا رسید مردم در شهر بمانند تا از ظرفیت‌ها بازدید کنند، گفت: ما می‌توانیم گردشگری دانش آموزی را با ۱۵ میلیون نفر دانش آموز رونق دهیم که اگر این توسعه اتفاق بیفتد بخش مهمی از گردشگری کشور را پوشش می دهد. اگر شاهد تصاویر نامأنوس در مدارس هستیم به این دلیل است که خوراک فکری لازم برای دانش آموزان نداریم.

او ادامه داد: باید ببینیم تا چه اندازه با بدنه نوجوانان و جوانان ارتباط داریم. دانش آموزان باید ۲۰ درصد از وقت آموزشی خود را بیرون از مدرسه بگذرانند که در اردوها خلاصه می شود.

ضرغامی با اعلام اینکه تهران به اندازه ای مهم و پر موضوع است که هرچه روی آن کار کنیم کم است، تأکید کرد: مدیریت شهری می تواند اقدامات مختلف را در زمینه گردشگری انجام دهد و هر موضوعی وجود داشت از ما مطالبه کند.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه فضای سیاسی ما یکدست شده است، خاطرنشان کرد: باید از این فرصت استفاده کنیم تا شاهد دعواهای سیاسی بین خودمان نباشیم. هرجا اختلاف دید در جهان بینی داشتیم باید با هم صحبت کنیم و تهران را به بهشت ایران تبدیل کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان