پنجشنبه, 28 تیر 1403
پنجشنبه, 28 تیر 1403

به گزارش حکایت گیلان | روز گذشته کانال شهرما از اختلال و قطعی سامانه تهران من و چند سامانه اینترنتی دیگر شهرداری تهران خبر داد و گفت :‌هنوز مشخص نیست این بار هم سیستم هک شده و یا مشکل دیگری وجود دارد.

به گزارش‌های کاربران، سامانه تهران‌دات‌آی‌آر و سامانه تایید دارو و بیمه شهرداری هم با اشکالاتی مواجه شده بود و با وجود آن که صفحه های نخست سایت ها قابل مشاهده بوده اما امکان لاگین و ورود به سایت وجود ندارد.

دفاتر خدمات الکترونیک شهر هم به مراجعان خود گفته بودند که سیستم تهران من به‌طور کامل قطع شده و امکان انجام هیچ کاری در آن وجود ندارد.

شرکت شهرسالم درخصوص قطع شدن سامانه تایید دارو بیمه به پرسنل شهرداری گفته بود هزینه‌های دارویی را آزاد پرداخت کنند، ظرف مدت ۴۸ ساعت برای آنها واریز خواهد شد.

ظهر امروز ،هادی محضرنیا سرپرست سازمان فاوا شهرداری تهران با اشاره به قطع شدن برخی سامانه‌ها از جمله «سامانه تهران من» برای ساعاتی در روز گذشته و بازگشت تمام این سامانه‌ها به مدار بهره‌برداری در همان روز (یکشنبه ۲۷ شهریورماه) گفت: مشکل قطعی فیبر همان دیروز -یکشنبه ۲۷ شهریورماه- برطرف شده و علت تأخیر و کندی روند استفاده از سامانه‌ها پس از رفع مشکل، بررسی اطلاعات بوده است.

اوبا تأکید بر اینکه در حال حاضر هیچ مشکلی در شبکه شهرداری وجود ندارد، گفت: روز گذشته پس از بازگشت شبکه، تنها سامانه «تهران من» مشکل ورود داشت که با اقدامات انجام شده، این سامانه هم همان روز گذشته به مدار بازگشت. با توجه به این که علت این اتفاق فعالیت عمرانی و آسیب به فیبر نوری بود، پس از تلاش‌ها و رفع مشکل فیبر، شبکه مجدداً در مدار قرار گرفت.

محضرنیا در خصوص حمله سایبری به شبکه شهرداری در خردادماه، گفت: سامانه‌های شهرداری به مدار بازگشته و سامانه‌هایی که در دسترس نیستند مواردی است که امنیت آنها مورد تأیید ما نیست؛ برای مثال برخی سیستم‌ها از ویندوز سرور ۲۰۰۳، ۲۰۰۷ یا ۲۰۰۸ برخوردار بوده و پک امنیتی روی آنها نصب نشده بود که الزام کردیم که پیمانکاران و سازمان‌ها الزامات امنیتی را در سیستم‌ها اعمال و سپس از آن بهره‌برداری کنند. در حال حاضر هیچ سامانه اصلی و داده اصلی خارج از دسترس در شهرداری وجود ندارد.

سرپرست سازمان فاوا شهرداری تهران یادآور شد: ما اجازه نمی‌دهیم سیستم‌هایی که امنیت پایینی دارند به شبکه شهرداری متصل شوند. در حال حاضر الزامات امنیتی سیستم‌های شهرداری ارتقاء پیدا کرده و تنها سامانه‌هایی که الزامات بالایی دارند مجاز به فعالیت هستند.

منبع:انتخاب

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان