پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403

ESR یکی از آزمایش هایی است که هنگام التهاب در بدن از حد نرمال بالاتر می‌رود. ESR با عدد 40 برای دختر شما بالاست ولی باید علت بالا بودن آن را بررسی کرد. علل احتمالی آن وجود عفونت‌ها، بیماری‌های روماتیسمی و غیره است.

به گزارش حکایت گیلان | بدن ما برای تنظیم دمای بدن ما طراحی شده است. وقتی هوا سرد است، بدن شما مطمئن می شود که جریان خون را به سمت مرکز بدن و اندام های حیاتی شما حفظ می کند تا آنها را گرم نگه دارد. این می تواند میزان جریان خون در دست ها و پاهای شما را تغییر دهد و باعث شود آنها احساس سرما کنند. این طبیعی است. رگ‌های خونی در دست‌ها و پاهای شما وقتی سرد است منقبض می‌شوند (اسپاسم) تا از اتلاف گرما از بدنتان جلوگیری شود.

برخی از افراد به طور طبیعی، بدون بیماری زمینه ای، پاها و دست های سردتری دارند. هنگامی که دست ها و پاهای شما به طور طبیعی تمایل به سرد شدن دارند، ممکن است فقط لازم باشد در هوای سرد اقدامات احتیاطی بیشتری برای محافظت از آنها انجام دهید.

اما اگر سردی پاها و دست‌های شما دائماً آزاردهنده است، یا اگر متوجه علائم اضافی مانند تغییر رنگ در انگشتانتان می‌شوید، کارهای بیشتری می‌توانید انجام دهید.

در اینجا آنچه باید در مورد پاها و دست های سرد بدانید و کارهایی که می توانید در مورد آن انجام دهید آورده شده است.

اگر اغلب در دمای سرد هستید
برخی افراد در محیط های بسیار سرد کار، زندگی یا بازی می کنند. بسته‌بندی‌کنندگان گوشت یا سایر افرادی که زمان خود را در فریزرها، پرسنل نظامی، کوه‌نوردان، شکارچیان، خط‌نوردان خدمات شهری و امدادگران می‌گذرانند، از جمله افرادی هستند که برای گرم نگه داشتن هرچه بیشتر به لباس‌های مناسب نیاز دارند.

قرار گرفتن در محیط بسیار سرد خطر سرمازدگی و آسیب دائمی به دست و پا را به همراه دارد. علاوه بر این، این خطر وجود دارد که توانایی کار با تجهیزات اضطراری در اثر سرمای شدید مختل شود.

تحقیقات در حال انجام به بررسی این موضوع می پردازد که آیا کار در یک محیط دائما سرد به شما کمک می کند تا بیشتر به آن عادت کنید و از آسیب جلوگیری کنید. با توجه به مرکز بهداشت و ایمنی شغلی کانادا (CCOHS)، برخی افراد می توانند تحمل سرما را ایجاد کنند. به عنوان مثال، ماهیگیران می توانند با دست خالی در هوای بسیار سرد کار کنند.

CCOHS اشاره می‌کند که زنان بیشتر در معرض آسیب سرما هستند زیرا دست‌ها و پاهایشان سریع‌تر سرد می‌شوند.

راه های گرم کردن پا و دست
مهم نیست که چه چیزی باعث سردی پاها و دستان شما می شود، گرم کردن آنها برای راحتی شما مهم است. در اینجا چند راه حل وجود دارد:

انتخاب لباس را در نظر بگیرید: در هوای سرد کلاه، دستکش، جوراب گرم و کت گرم بپوشید. لایه های لایه بپوشید تا قسمت مرکزی بدنتان گرم بماند و لباس های تنگ نپوشید. برخی افراد روسری یا یقه یقه را برای گرم ماندن مفید می دانند.
به بچه ها کمک کنید: بدانند چه کاری انجام دهند. برای بچه‌ها، مطمئن شوید که لباس گرم به تن دارند و اگر احساس سرما کردند یا دست‌ها یا پاهایشان سرد شد، باید به جای گرم برگردند.
جوراب یا دمپایی بپوشید: یک ژاکت و جوراب گرم بپوشید.
هر روز ورزش کنید: برای بهبود گردش خون، روزانه ورزش کنید، از جمله پیاده روی.
به طور منظم در اطراف حرکت کنید: حداقل هر نیم ساعت یکبار برای انجام حرکات کششی یا پیاده روی زمانی را برای بلند شدن اختصاص دهید.
برای پاها، از یک کیسه آب گرم در قسمت پایین کمر خود استفاده کنید: هنگام استراحت در شب، در مکان‌های کلیدی مانند کمر و روی پاهای خود از یک کیسه آب گرم استفاده کنید. این می‌تواند به باز شدن رگ‌های خونی شما کمک کند و جریان خون بیشتری به پاهای شما برسد.
نوشیدنی گرم را فراموش نکنید: یک نوشیدنی گرم در دستان خود نگه دارید.
ماساژ سریع: دست ها یا پاهای خود را سریع ماساژ دهید.
چه چیز دیگری باعث سردی دست و پا می شود؟
عوامل زیادی می توانند دست ها و پاهای شما را سرد کنند. بدن خود شما یک خط پایه و پاسخ طبیعی خود به دمای سرد دارد.شایع ترین شرایط مرتبط با سلامتی که می تواند باعث سردی اندام شما شود، مربوط به گردش خون ضعیف یا آسیب عصبی در دست یا پا است.

در اینجا برخی از احتمالات بررسی شده است:

کم خونی
کم خونی وضعیتی است که در آن تعداد گلبول های قرمز سالم و با عملکرد مناسب کمتر از حد طبیعی است. معمولاً ناشی از کمبود آهن است.

هنگامی که کمبود آهن دارید، گلبول های قرمز خون شما ممکن است هموگلوبین کافی (پروتئین غنی از آهن) برای انتقال اکسیژن از ریه ها به بقیه بدن شما نداشته باشند. نتیجه می تواند سردی انگشتان دست و پا باشد.

آزمایش خون می تواند تعیین کند که آیا خون شما دارای سطوح پایین آهن است یا خیر. خوردن غذاهای غیرغنی بیشتر (مانند سبزیجات برگ‌دار) و مصرف مکمل‌های آهن می‌تواند به تسکین سردی دست‌ها و پاهای شما کمک کند

بیماری شریانی
هنگامی که شریان های شما باریک یا ناکارآمد هستند، جریان خون در پاها و پاهای شما را کاهش می دهد. انواع مختلفی از بیماری شریانی وجود دارد.

بیماری شریان پریفرال ( PAD) حدود یک سوم افراد بالای 50 سال مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد. PAD به طور معمول باعث آسیب دیواره شریانی در اندام تحتانی می شود که تجمع پلاک بر روی دیواره رگ های خونی باعث باریک شدن آنها شود.

فشار خون ریوی اولیه ، که به شریان های ریه آسیب می رساند، اغلب رینود را درگیر می کند.

علائم PAD علاوه بر سردی پا عبارتند از:

درد در پاها هنگام ورزش
بی حسی یا سوزن و سوزن در پاها یا پاهای شما
زخم های روی پاها و پاهای شما که به آرامی بهبود می یابند
علائم اولیه فشار خون ریوی عبارتند از:

مشکل در تنفس
خستگی
سرگیجه
در صورت داشتن هر یک از این علائم همراه با سردی دست و پا، به پزشک مراجعه کنید. درمان زودهنگام بیماری شریانی می تواند به نتیجه بهتری منجر شود.

دیابت
گردش خون ضعیف. گردش خون ضعیف یکی از علائم دیابت است، به ویژه در اندام های شما، که می تواند دست ها و پاهای شما را سرد کند.
بیماری قلبی. دیابت همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و باریک شدن رگ ها (به دلیل تصلب شرایین ) را افزایش می دهد، که هر دو ممکن است به سردی دست ها و پاها کمک کنند.
آسیب عصبی آسیب عصبی ( نوروپاتی محیطی )، به ویژه در پاها، از عوارض دیابت است. این به دلیل سطح بالای قند خون در یک دوره زمانی طولانی ایجاد می شود. یکی از علائم اولیه احساس "سوزن و سوزن" در پا یا دست است.
آنچه شما می توانید انجام دهید
مهم است که سطح قند خون خود را ثابت و تا حد امکان نزدیک به نرمال نگه دارید. همچنین، اگر آسیب عصبی دارید، پاهای خود را به دقت بررسی کنید تا زخم هایی را که ممکن است احساس نکنید، اما ممکن است عفونی شوند، بررسی کنید.

کم کاری تیروئید
کم کاری تیروئید شرایطی است که در آن تیروئید شما کم کار است و هورمون های تیروئیدی کافی برای حفظ عملکردهای متابولیک بدن شما تولید نمی کند. زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند و در سنین بالای 60 سال شایع است.

احساس سرما یکی از علائم کم کاری تیروئید است. علائم دیگر شامل خستگی، درد و سفتی مفاصل، خشکی پوست، نازک شدن مو و افسردگی است.

آنچه شما می توانید انجام دهید
پزشک با آزمایش خون می تواند تشخیص دهد که آیا کم کاری تیروئید دارید یا خیر. درمان اصلی مکمل هورمون مصنوعی است که روزانه مصرف می شود.

سندرم رینود
سندرم رینود که به عنوان پدیده رینود یا بیماری رینود نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که باعث می‌شود انگشتان دست یا گاهی دیگر قسمت‌های بدن شما احساس سردی یا بی‌حسی کنند. این ناشی از باریک شدن شریان‌های دست یا پا است که مانع از گردش طبیعی خون می‌شود.

رینود ممکن است باعث شود انگشتان دست شما تغییر رنگ دهند، سفید، آبی یا قرمز شوند. هنگامی که گردش خون شما عادی می شود، دستان شما ممکن است گزگز، ضربان یا ورم کند.

رینود در اثر دمای سرد یا استرس ایجاد می شود. علت دقیق رینود به طور کامل شناخته نشده است. رینود به دو نوع اصلی تقسیم می شود. اکثر مردم رینود اولیه دارند که به آن بیماری رینود می گویند.

هنگامی که یک بیماری پزشکی دیگر باعث رینود می شود، آن را رینود ثانویه می نامند که به آن پدیده رینود نیز می گویند.

آنچه شما می توانید انجام دهید
درمان رینود شامل داروهایی است که گردش خون را بهبود می بخشد و رگ های خونی شما را گشاد می کند. اما بسیاری از افراد به هیچ درمانی نیاز ندارند.

برای برخی از افرادی که رینود شدید را تجربه می کنند، صحبت با پزشک در مورد داروهایی مانند داروهای اختلال نعوظ و کرم موضعی نیتروگلیسیرین ممکن است مفید باشد.

سندرم رینود از یک بیماری دیگر
در اینجا برخی از علل رینود ثانویه آورده شده است:

اسکلرودرمی ، یک بیماری خودایمنی که باعث سفت شدن پوست می شود، اغلب با رینود همراه است.
لوپوس (لوپوس اریتماتوز سیستمیک) یکی دیگر از بیماری های خود ایمنی است که می تواند باعث رینود شود.
سندرم تونل کارپال که باعث بی حسی و ضعف در دست شما به دلیل گیر افتادن عصب میانی می شود، اغلب با رینود همراه است.
کمبود ویتامین B-12
کمبود ویتامین B-12 می تواند علائم عصبی مانند احساس سردی دست ها و پاها، بی حسی یا گزگز را برای شما ایجاد کند.
ویتامین B-12 به طور طبیعی در گوشت و لبنیات یافت می شود و برای حفظ سلامت گلبول های قرمز مهم است. بدن شما ویتامین B-12 نمی سازد، بنابراین باید آن را از غذاهایی که می خورید دریافت کنید.

سایر علائم کمبود ویتامین B-12 عبارتند از:

خستگی
مشکلات حرکتی و تعادلی
کم خونی
پوست رنگپریده
تنگی نفس
زخم های دهان
مشکلات شناختی
آنچه شما می توانید انجام دهید
آزمایش خون می تواند کمبود ویتامین B-12 را نشان دهد. درمان‌ها می‌تواند شامل مصرف مکمل خوراکی، تزریق ویتامین B-12 و تغییر در رژیم غذایی باشد.

سیگار کشیدن
سیگار کشیدن باعث آسیب به رگ های خونی در سراسر بدن می شود که پس از آن باریک می شوند و می توانند باعث سردی انگشتان دست و پا شوند.

با گذشت زمان، سیگار کشیدن می‌تواند به رگ‌های خونی قلب آسیب برساند و پمپاژ خون را برای قلب سخت‌تر کند. این به خصوص پاها و پاهای شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

آنچه شما می توانید انجام دهید
برای ترک سیگار کمک بگیرید. متخصصان آموزش دیده، روش های درمانی و حتی برنامه هایی وجود دارند که می توانند به شما در نظارت بر پیشرفت خود کمک کنند.

سایر مواردی که روی دست ها و پاهای سرد تأثیر می گذارد
عوامل دیگری که ممکن است منجر به سردی دست و پا شود عبارتند از سن، سابقه خانوادگی و برخی داروها. علاوه بر این:

اگر عفونت باکتریایی یا ویروسی و تب دارید، ممکن است دچار لرز نیز باشید .
گاهی اوقات اضطراب باعث سردی دست و پا می شود.
مطالعه 2016 نشان دهنده ارتباط قوی بین سوء هاضمه مزمن و سردی دست و پا است.
رابطه بسیاری از بیماری‌های مزمن و سردی دست‌ها و پاها، از جمله فشار خون بالا و پایین و دوره‌های دردناک ( دیسمنوره ) را بررسی کرد. این مطالعه همچنین تأثیرات فرهنگی را بر نحوه تفکر مردم در مورد دست و پاهای سرد در نظر گرفت.

نوزادان و افراد مسن فاکتورهای خطر بیشتری برای سردی دست ها و پاها دارند.

برای نوزادان
نوزادان در سرما گرمای بدن خود را با سرعت بیشتری از دست می دهند زیرا سطح بدن آنها نسبت به وزنشان بزرگ است. آنها ممکن است چربی زیادی در زیر پوست خود به عنوان عایق نداشته باشند. همچنین تنظیم طبیعی دمای بدن آنها به طور کامل توسعه نیافته است.

برای بزرگسالان مسن
افراد مسن توانایی تنظیم خوب دمای بدن خود را از دست می دهند. رگ‌های خونی در اندام‌های آنها به راحتی منقبض نمی‌شوند تا هسته‌شان گرم بماند.

متابولیسم با افزایش سن کاهش می یابد، و این نیز می تواند نقش داشته باشد. آنها ممکن است به دلیل شرایط مزمن و داروها در معرض خطر ابتلا به سردی اندام باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر مدام دست‌ها و پاهایتان سرد است، مهم نیست که هوای بیرون یا دمای اطراف شما چیست، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است یک بیماری یا بیماری زمینه ای وجود داشته باشد که نیاز به درمان داشته باشد.

اگر علائم دیگری مانند تغییر رنگ انگشتان دست یا پا، مشکل در تنفس یا درد دست یا پا دارید، به پزشک مراجعه کنید.

ESR یکی از آزمایش هایی است که هنگام التهاب در بدن از حد نرمال بالاتر می‌رود. ESR با عدد 40 برای دختر شما بالاست ولی باید علت بالا بودن آن را بررسی کرد. علل احتمالی آن وجود عفونت‌ها، بیماری‌های روماتیسمی و غیره است.

دخترم حدود دو هفته است که دست‌ها و پاهایش بشدت سرد و دردناک شده است و دائماً از درد شدید گلایه دارد، به علاوه رغبتی به خوردن غذا هم ندارد و کاملاً کم اشتها شده و سوزش گلو هم آزارش می‌دهد. با توجه به آزمایش‌های خونی که به دستور پزشک معالج فرزندم انجام داده ایم، متوجه شدیم میزان ای اس آر (ESR) در آزمایش انجام شده عدد 40 است که پزشک اعتقاد دارد این میزان بالا است، البته خوشبختانه نشانه‌ای از کم خونی هم در آزمایش دیده نشده، حالا پس از مصرف کامل آنتی بیوتیک‌ها هنوز علائم بیماری در بدن دخترم کم نشده است و همچنان سرد شدن و درد در ناحیه دست و پاهایش وجود دارد. لطفاً توضیح دهید ESR بالا دقیقاً نشانه چیست و چرا دخترم هنوز خوب نشده و چکار باید کرد؟

دکتر فریبا فشندکی-متخصص اطفال در پاسخ به این سئوال نوشت:ESR یکی از آزمایش هایی است که هنگام التهاب در بدن از حد نرمال بالاتر می‌رود. ESR با عدد 40 برای دختر شما بالاست ولی باید علت بالا بودن آن را بررسی کرد. علل احتمالی آن وجود عفونت‌ها، بیماری‌های روماتیسمی و غیره است.


حتی سرماخوردگی و سینوزیت هم می‌تواند به طور موقت این آزمایش را بالا ببرد. توصیه‌ای که دارم این است که با توجه به اینکه هنوز نشانه‌های سرما خوردگی در دخترتان ادامه دارد، حتماً توسط پزشک معاینه شود و درمان مناسب بر اساس شرایط ایشان صورت گیرد و پس ازبهبود علائم فعلی، آزمایش ESR مجدداً تکرار شود.

منبع: سلامت نیوز

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان