جمعه, 04 اسفند 1402
جمعه, 04 اسفند 1402

اختصاصی حکایت گیلان |دکتر هادی حق شناس اقتصاددان و استاندار گلستان در مصاحبه ای با روزنامه آرمان وضع خوشبینانه ای از اقتصاد ایران در سال آینده داده است که با تیتر « رشد اقتصادی سال آینده قطعی‌ست» در این روزنامه منتشر شده است. 

ارزیابی حق شناس بر همان نظریه دولتی ها استوار است که در صورت پایان پاندمی کرونا و همچنین رفع تحریم ها با ریاست جمهوری بایدن اقتصاد ایران از بحران های فعلی خارج می شود. وی در بخشی از مصاحبه گفته است « با امید به اینکه کرونا ماه‌های پایانی را می‌گذراند و همچنین تحریم‌ها در ماه‌های آخر قرار دارد، زمینه احیای اقتصاد ایران فراهم شده است» ولی آن چه این اقتصاددان در این مصاحبه کمتر در مورد آن صحبت کرده عوامل داخلی در رشد اقتصاد ایران است. 

ایشان می گویند «  علائم و قرائن موجود نشان می‌دهد که اقتصاد احیا می شود» عواملی که به آن اشاره می کنند «احیای برجام با نامه 150 نماینده کنگره آمریکا و تلاشهای اتحادیه اروپا» است. اما  از سوی دیگر به مصوبه مجلس درباره مخالفت با برجام اشاره نمی کنند. ایشان همچنین نگفته اند نقش دولت آینده در این رشد اقتصادی چگونه است؟ اگر واکسن کرونا  همان طور که در جهان در دسترس قرار گرفته در ایران با مشکل همراه باشد(که ارزیابی بسیاری نیز همین است) اقتصاد ایران تاب مقاومت را خواهد داشت؟

ارزیابی خوش بینانه حق شناس از اقتصاد البته تهدیدات دیگر را مورد بررسی قرار نداده است. به طور مثال نگفته اند همزمان با این رشد اقتصادی احتمالی نرخ تورم بالاتر می رود و یا به ثبات خواهد رسید؟ همچنین بررسی نکرده اند که  دو نرخی شدن ارز چه تاثیری می گذارد و زمینه های فساد را فراهم می کند یا خیر!

ایشان نگفته اند اگر  دولت بعدی همراه با مجلس فعلی زیر میز برجام بزند وضعیت به چه منوالی پیش می رود و اگر بایدن به برجام برنگردد شرایط چگونه خواهد بود، ایا باز هم می توان به صورت قطعی گفت که « رشد اقتصادی سال آینده قطعی است!؟» مشکل این مصاحبه این است که گویی یک کارشناس اقتصادی در غرب درباره ایران صحبت می کند و هیچ آشنایی خاصی به شرایط داخلی ایران و مناسبات قدرت ندارد. احتمالا آقای حق شناس دوست دارد خودش را یک اقتصاددان جهانی بداند و نه یک مدیر دولتی استانی!  ایشان سال 96 قبلا هم گفته بودند «اگر امریکا برجام را کنار بگذارد به زیان خودش خواهد بود، چون اجماع گذشته برای انزوای ایران وجود ندارد» ولی در عمل شاهد بودیم که وضعیت اقتصادی ایران در دوسال گذشته تا چه اندازه بدتر شده است و ارزیابی های خوش بینانه ایشان محلی از اعراب نداشته است. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان