چهارشنبه, 02 اسفند 1402
چهارشنبه, 02 اسفند 1402
پاسخ سازمان برنامه و بودجه به یک کلیپ:

سخنان نوبخت تحریف شده است | او نگفت جیب مردم پرپول شده است!

۱۳۹۹/۱۰/۰۳ ۱۱:۴۴ چاپ

حکایت گیلان | در پی سخنان محمدباقر نوبخت درباره علت افزایش قیمت کالاها، در یک برنامه تلویزیونی، روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه توضیحاتی ارائه کرد.

به نقل از روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه نوشت: محمدباقر نوبخت در یک گفت‌وگوی تلویزیونی علت افزایش قیمت کالاها را به زبان ساده توضیح داد و گفت: «افزایش قیمت کالاها به دلیل افزایش هزینه تولید است نه افزایش توان خرید مردم» اما برخی رسانه‌ها تیتر زدند «جیب مردم پر پول است و ریختن در بازارها که خرید کنند!»

اما متن سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از این قرار است: «افزایش قیمت کالاها دلایل مختلفی دارد. گاهی قدرت خرید مردم بالا می رود و چون تقاضای خرید زیاد است، قیمت‌ها هم بالا می رود یعنی به دلیل ازدیاد تقاضا، قیمت ها بالا می رود. اما گاهی هزینه های تولید انقدر بالا می رود که قیمت کالاها زیاد می شود. این فشار هزینه است یا اصطلاحا cost push است. پس اینگونه نیست که انقدر پول در جیب مردم است که بروند به بازار و قیمت ها بالا بکشد؛ متاسفانه قدرت خرید مردم و مصرفشان تقلیل یافته است. البته در تابستان گذشته این رقم طبق گزارش مرکز امار از منفی ۹.۶ به ۶ کاهش یافته است.»

همرسانی کنید:
شیخان برای تالش ها مثل نوبخت برای رشتی ها؛
شیخوخیت شیخان

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان