پنجشنبه, 03 اسفند 1402
پنجشنبه, 03 اسفند 1402

حکایت گیلان | نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد حذف ماده ۳ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کردند.

به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، پیشنهاد محمدحسین فرهنگی مبنی بر حذف ماده ۳ این طرح را بررسی کرده و در نهایت با آن مخالفت کردند.

محمدحسین فرهنگی در توضیح پیشنهاد خود بیان کرد: در این ماده ایرانی الاصل بودن تنها به این صورت تعریف شده که فقط پدر و مادر تابعیت ایران داشته باشند و کسانی که پدر و مادر آنها تابعیت ایران را دارند اما نسلهای قبل آنها ایرانی نیستند امکان حضور در انتخابات را ندارند.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب نیز فردی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود که در گذشته به ایران مهاجرت داشته است اما حضرت امام به صراحت تشخیص داد که صرفا پدر و مادر تابعیت ایران را داشته باشند، کافی نیست.

وی در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر تعریف ایرانی الاصل بودن و شرایط تابعیت در ماده یک این طرح تصریح شده است و نیازی نیست ما مجددا آن را مطرح کنیم.

محمدجواد کولیوند معاون پارلمانی وزیر کشور در موافقت با این پیشنهاد بیان کرد: حذف ماده سه تاثیری در کل این طرح ندارد، چرا که شرایط تابعیت در تبصره این ماده ذکر شده و در خصوص ایرانی الاصل بودن نیز در قانون قضایی تعریف وجود دارد و وجود این ماده برای این طرح چندان جالب نیست و ما نیز موافق حذف آن هستیم.

محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصریح کرد: ما باید ایرانی الاصل بودن و بحث تابعیت را در این قانون روشن کنیم و با حذف آن کاری جلو نمی رود ما موافق هستیم که اصلاحاتی صورت بگیرد اما با حذف آن مخالف هستم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان