سه شنبه, 05 تیر 1403
سه شنبه, 05 تیر 1403
معاون اول رئیس جمهور و اعتراف به سختی ها؛

وقتی جراح اقتصاد نمی داند چه می شود!

۱۴۰۱/۰۳/۱۲ ۱۲:۱۴ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | سامان بدر: محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برای طرحی که اسمش را «جراحی اقتصادی» گذاشته اند گفته است « کالابرگ آماده نیست و همچنان یارانه نقدی می دهیم» شما تصور کنید یک پزشک به اتاق جراحی برود که وسایل کافی ندارد، آیا می تواند بیمار شانس نجات داشته باشد؟  جالب است هنوز بسیاری از مشمولان از طرح جدید یارانه حذف گردیده اند و از سوی دیگر حالا هم می گویند طرح کالابرگ آن ها آماده نیست و از منابعی که هنوز اعلام نشده قرار است یارانه به بخشی از مردم بدهند.

البته معاون اول رئیس جمهور این بار برخلاف گذشته گرانی ها را پذیرفته است و از مردم خواسته است صبر داشته باشند که «یسر بعد عسر» در راه است. تا پیش از این که صداوسیما با همین تز آقای معاون اول که یک چیزی هم از پول یارانه معیشتی اضافه می آید به گزارش خبری در فروشگاه ها اقدام می کرد و صحبت های چند نفر را با خنده پوشش می داد که « گفتم یک چیزی هم تهش می مونه»! حالا آقای مخبر قبول کرده که گرانی هست و هرکس قیمت ارزان می خواهد باید تا جنوب تهران برود! 

امثال مخبر و خبرنگاران همراهش می توانند به این حرف ها بخندند. ولی مشخص است که تز احمدی نژادی «از محله ما خرید کنید» دیگر برای مردم عادی هم خریداری ندارد. شما تصور کنید در این ترافیک و آلودگی مردم بلند شوند از شرق و غرب تهران به جنوب تهران! حالا قیمت ها چقدر پایین آمده است. مثلا تن ماهی و چیپس و پفک آنجا ارزانتر است؟

آن چه مشخص است عدم نامشخص بودن به آینده «یسری» است که آقای مخبر اعلام کرده است. حتی نمی دانند کالابرگ کی آماده می شود و مهم تر از آن با کالابرگ چند کالای اساسی قرار است چه شق القمری در قیمت های دیگر کالاها شود. همه چیز را هم که انداخته اند تقصیر قیمت های جهانی و جنگ اوکراین و روسیه! خبرگزاری ایرنا از قیمت باک بنزین  یک میلیون و دویست هزار خودروهای آمریکایی گزارش ارائه می کند و تورم پائین  و دستمزدهای آن ها را حساب نمی آورد. اسم جنگ را هم که گذاشته اند «عملیات ویژه روسیه در اوکراین» لااقل مخالفت صریح با جنگ هم نمی کنند و به پوتین نمی فهمانند که این جنگشان اقتصاد ایران را هم ضعیف کرده است. یعنی ملت ایران به خاطر  الحاق دونباس و لوهانسک اوکراین طرفدار روسیه باشد و اقتصادش تضعیف گردد؟ این «یسر» آقای مخبر زمانش کی فرا می رسد؟ ما که هرروز پیرتر می شویم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان