دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

به گزارش حکایت گیلان | هر یک از ویتامین‌ها برای تاثیر گذاری بهتر، باید در زمان خاصی مصرف شوند، اما مصرف هم‌زمان برخی از آن‌ها میتواند باعث عوارض و اختلال دارویی شود.

شما باید روزانه مقدار زیادی ویتامین مصرف کنید. شاید فکر کنید برای دریافت ویتامین و مواد معدنی غذا کافیست، اما گاهی اوقات مکمل‌های ویتامین می‌توانند به ما در پر کردن کمبود‌های موجود در رژیم غذایی کمک کنند.

البته بسیاری از افراد هنگام استفاده از مکمل‌ها سردرگم می‌شوند و از طرفی هم سطح جذب بدن می‌تواند به مکمل‌هایی که با هم مصرف می‌کنید، بستگی داشته باشد و علاوه بر این منجر به تداخلات نامطلوبی شود که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

منیزیم و کلسیم یا مولتی ویتامین

بسیاری از افراد دوست دارند منیزیم را شب مصرف کنند، زیرا می‌تواند باعث آرامش و شل شدن عضلات شان شود؛ اما اگر منیزیم مصرف می‌کنید، نباید آن را همزمان با مولتی ویتامین تان مصرف کنید، زیرا ممکن است در جذب مواد معدنی جزئی موجود در مولتی ویتامین مثل آهن و روی اختلال ایجاد کند.

علاوه بر این، از مصرف همزمان کلسیم، منیزیم یا روی خودداری کنید، زیرا این‌ها برای جذب با هم رقابت می‌کنند. البته مصرف کلسیم و منیزیم به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند، اما برای به حداکثر رساندن فواید، باید آن‌ها را با فاصله دو ساعت از هم مصرف کنید.

ویتامین‌های D، E و K

مطالعات نشان داده اند که جذب ویتامین K در یک فرد ممکن است با مصرف همزمان سایر ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین E و ویتامین D کاهش یابد. ساعت مصرف شان را از هم جدا کنید تا جذب به حداکثر برسد. خوشبختانه، هیچ عارضه جانبی مضری وجود ندارد، اما با این حال مصرف آن‌ها با هم آنطور که باید تاثیر ندارد؛ چرا که توانایی بدن برای جذب ویتامین‌ها در صورت مصرف همزمان کاهش می‌یابد.

روغن ماهی و جینکو بیلوبا

با این که مکمل‌های روغن ماهی امگا ۳ برای سلامت قلب عالی هستند و جینکو بیلوبا می‌تواند برای کمک به اختلالات شناختی مفید باشد؛ اما هر دو پتانسیل رقیق کنندگی خون را دارند و مصرف هر دو با هم می‌تواند خطر خونریزی غیرقابل کنترل یا ناتوانی در لخته کردن را افزایش دهد.

آهن و چای سبز

با این که چای سبز یک مکمل نیست، اما یک نوشیدنی خوشمزه حاوی آنتی اکسیدان است که بسیاری از ما به دلیل مزایایی که برای سلامتی دارد از آن استفاده می‌کنیم. متأسفانه مصرف مکمل‌های آهن همراه با چای سبز ترکیب خوبی نیست.

چای سبز در واقع اگر به مقدار زیاد و برای مدت طولانی مصرف شود، می‌تواند باعث کمبود آهن شود. از سوی دیگر، آهن می‌تواند اثربخشی چای سبز را هم کم کند.

راه حل این است در روز‌هایی که مکمل آهن تان را مصرف می‌کنید؛ چای سبز را حذف کنید و کلا هم مصرف هفتگی تان را کاهش دهید.

مس و روی

اگر به دلیل کمبود مس از مکمل‌های آن استفاده می‌کنید، از مصرف همزمان روی خودداری کنید. روی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند، اما از طرفی هم در جذب مس توسط بدن تان اختلال ایجاد خواهد کرد. اگر باید هر دو را مصرف کنید، حداقل با فاصله دو ساعت از هم این کار را کنید.

علائمی که نشان می‌دهد هنوز با کمبود مس مواجه هستید عبارتند از:خستگی، ضعف، شکنندگی استخوان ها، حساسیت به سرما و کبودی راحت بدن.

ویتامین C و B ۱۲

برخی از مطالعات نشان داده اند که ویتامین C می‌تواند ویتامین B ۱۲ را در دستگاه گوارش تان تجزیه کند و جذب B ۱۲ تان را کاهش دهد و در نتیجه شما باید قبل از مصرف ویتامین C با ویتامین B ۱۲تان حداقل دو ساعت صبر کنید. ویتامین B ۱۲ نقش مهمی در تولید گلبول‌های قرمز خون و عملکرد صحیح سیستم عصبی شما ایفا می‌کند و کمبود B ۱۲ می‌تواند منجر به ضعیف شدن سلامت عصبی شود و بر رشد و عملکرد گلبول‌های قرمز تأثیر بگذارد.

رعایت ترتیب مصرف مکمل‌ها در ابتدا می‌تواند دشوار باشد؛ پس بهترین کار این است که خیلی سرتان را شلوغ نکنید و یک برنامه روتین داشته باشید. مثلا صبح‌ها مکمل‌های مولتی ویتامین و عصر‌ها منیزیم و پروبیوتیک مصرف کنید. بسته به فصل هم می‌توانید؛ روی و ویتامین D ۳ اضافی را هم با ناهار مصرف کنید.

منبع:ایسکانیوز

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان