دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

به گزارش حکایت گیلان | مسعود فراستی در پستی اینستاگرامی خطاب به سعید روستایی، کارگردان فیلم سینمایی «برادران لیلا» و برنده جایزه فیپرشی هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن نوشت به جایزه بی‌ارزش منتقدان «فیبرشی» که در ید قدرت راست‌های نئولیبرال است، نبالید.

البته سعید روستایی که به واسطه سن کم با دو فیلم قبلی که ساخته مورد توجه فوق العاده مردم ایران قرار گرفته و جوایز مختلفی را در همین ایران هم درو کرده از نظر امثال فراستی بی ارزش است. ظاهرا ارزش یک سینماگر را تنها امثال فراستی تشخیص می دهند و تماشاگر و منتقد ایرانی و خارجی اهمیت ندارند.

 مسعود فراستی، منتقد سینما در پستی اینستاگرامی خطاب به سعید روستایی که فیلمش، «برادران لیلا» در هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن موفق به کسب جایزه بهترین فیلم بخش اصلی جشنواره به انتخاب هیات داوران فدارسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) شد، چنین نوشت:

«دوستان کن‌رفته کن‌زده، نه فقط در کن، که در ونیز و برلین و اسکار و... دهه‌هاست که دیگر خبری و اثری از هنر نیست. هر چه هست مفهوم‌زدگی است و سیاست‌زدگی بورژوایی. در مورد فیلم‌های غیر اروپایی و امریکایی، پرچم اگزوتیسم همچنان در اهتزاز است و فیلم‌های مضمحل غیرانسانی بی‌هنر با ظاهر عوام‌فریب، به دفاع جدی از سرمایه‌داری مشغولند («پارازیت» را به یاد بیاورید) و طبعا جایزه می‌گیرند.
دوستان از خودبی‌خود نشوید و مرعوب زرق و برق و فرش قرمز. آن‌ها هرگز فیلم ایرانی را بهتر از مردم‌تان نمی‌فهمند و شما نیز یک شبه«جهانی» نمی‌شوید. پس ملی شوید و همیشه ملی بمانید تا بعد احیانا جهانی.
به جایزه بی‌ارزش منتقدان «فیبرشی» که در ید قدرت راست‌های نئولیبرال است، نبالید. این جایزه چند دهه قبل به فیلم اگزوتیک بهمن قبادی «زمانی برای مستی اسب‌ها»، «به خاطر تصویر رقت‌آمیز اما دقیق از مشکلاتی که بین انسان‌ها و اسب‌ها مشترکند» داده شده بود و جایزه امروز به «برادران لیلا»، به خاطر «تصویر دقیق از جامعه پدرسالار» نیز در امتداد همان نگرش پاترنالیستی است. به آن افتخار نکنید و جاهلانه به مردم داغدار همیشه سربلند آبادان تقدیمش نکنید. تحمل حقارت بار گدایی جایزه فرنگی را نپذیرید. فیلم‌تان را برای مخاطب این‌جا، نه آن‌جا با همه جوایزش، بسازید. هیچ فیلمساز جدی برای جایزه فیلم نمی‌سازد.»

همرسانی کنید:

نظرات شما:

داوود خاور 6 تیر 1401 ساعت 02:04

باسلام
بنظر من چه دوست داشته باشیم و چه نه مسعود فراستی یکی از بی گرایش ترین منتقدان کنونی کشورمان است.
یک منتقد کارش چیست؟ نقد...
لابد وی بجای نقد فیلم به نقد شخصیت عوامل فیلم پرداخته که تنها تخصّصشان سیاه نمایی جامعه ایران است و خوش خدمتی به لابی ها و تئوریسینهای باصطلاح روشنفکر غربی!!!
آری بد نیست گاهی هم به میخ بکوبیم... همواره به نعل کوبیدن جز بیگاری کشیدن و نهایتاً رسوایی ندارد.
دار و دستهٔ غرب گرا و غرب زده فرهادیسم دیگر نیاز به طرفداری ندارند برادر.!؟
حال هر که نقدی هم ابراز داشت خوب داشت و هرکس داوری هم کرد، خوب کرد...

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان