سه شنبه, 05 تیر 1403
سه شنبه, 05 تیر 1403

اختصاصی حکایت گیلان | یک مجله اردوان خاوری  پسر محمودرضا خاوری، مفسد اقتصادی فراری را به عنوان تاجر الهام بخش معرفی کرده است که این مطلب مورد توجه ایرانی ها قرار گرفته است. این مجله بدون اشاره به اتهام اثبات شده اختلاس پدرش در پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی از خاوری ها به عنوان خانواده کارآفرین یاد شده است. 

در مطلب مجله تایکون با تیتر  «آردی خاوری ، دستاورد جوان و بی امان»  آمده است « زمانی که آردی خاوری در سن 18 سالگی به شروع کار خود علاقه نشان داد، مردم تمایلی به جدی گرفتن او نداشتند. بالاخره او خیلی جوان بود. چیزی که آنها نمی دانستند این بود که او در یک خانواده کارآفرین نسلی بزرگ شد که در آن اسرار تجاری تجاری و بینش های انباشته شده در طول دهه ها و قرن ها در آن سن و سال به او منتقل شد. او از نظر دانش تجاری از سن خود جلوتر بود، اما باید دائماً بر این ایده غلبه می کرد که برای  رهبری بسیار جوان است.» در ادامه تایکون نوشته است « با کنار گذاشتن گمانه زنی ها، آقای خاوری فعالیت تجاری خود را در صنعت مسافرت در سال 2005 آغاز کرد. طی سه سال او این تجارت را به یکی از بزرگترین آژانس های مسافرتی عمده فروشی و خرده فروشی در کانادا تبدیل کرد که به 11 نقطه خرده فروشی خدمات رسانی می کند و برای بیش از 25 بلیط عمده فروشی عرضه می کند. آژانس های سراسر کانادا این آژانس با مشتریان خود متشکل از افراد و شرکت‌های با ارزش خالص، دستاورد قابل توجهی را به دست آورد و تبدیل به یکی از اولین آژانس‌های مسافرتی غربی شد که تورهای کاملاً مناسب را به دبی ارائه کرد. خاوری در سال 2018 گروه سرمایه 8608 را به عنوان مهمترین دفتر سرمایه گذاری خانواده تاسیس کرد. کسب و کار اصلی آن مدیریت سرمایه اصلی خود است، و با انجام این کار، راه حل های تامین مالی را برای مشاغل متوسط ​​و مالکان زمین در سطح جهان ارائه می دهد، مانند وام های خصوصی و سرمایه سهام، مشابه یک بانک تجاری سنتی. این گروه همچنین خدمات جانبی را به خانواده گسترده، دوستان و همکاران تجاری خود در زمینه مدیریت مالی و ساختار سرمایه ارائه می دهد.»

گفتنی است پدر اردوان یعنی محمودرضا خاوری، در سال 2005 شهروندی کانادا را دریافت کرده است. وی  در مهر 1390 به بهانهٔ «مشکلات عصبی حادث‌شده و بیماری مزمن» از مقام خود استعفا داد و به کشور کانادا گریخت.

خاوری توسط دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به 20 سال حبس و بابت دریافت رشوه به 10 سال حبس محکوم شده‌است. او از متهمین اصلی اختلاس سه هزار میلیاردی است که به عنوان جنجالی ترین اختلاس های تاریخ ایران شناخته می شود. نام خاوری برای مدتی در لیست افراد تحت تعقیب اینترپل وجود داشت ولی از اواسط مهر1395  خورشیدی، نام وی به عنوان یک شخص در حال تعقیب در وب‌سایت اینترپل مشاهده نمی‌شود.

همین چند روز پیش مسابقه فوتبال دوستانه ایران و کانادا به خاطر فشار  سیاستمداران کانادایی و اپوزیسیون نظام ایران لغو گردید. این فوتبالیست ها نه اختلاس کرده بودند و نه جنایتی و تنها مسائل سیاسی جلوی حضور آن ها را گرفت. ولی حالا از یک فردی که اختلاس آن ثابت شده قهرمان ساخته می شود و کسی هم ظاهرا  در کانادا  نمی پرسد که پول اولیه این خانواده در ایران  چگونه به دست آمده است که یک مجله به خود اجازه می دهد برای آقازاده یک مدیر بانکی در ایران چنین تعریف و تمجیدهای بی شائبه ای انجام دهد. البته باید از مسئولین ایرانی هم پرسید وقتی خبر لغو بازی ایران و کانادا را شنیدند چرا در مورد حضور خاوری ها با پول مردم در کانادا واکنش نشان ندادند و این تناقض را به گوش نرساندند که یک مجله به خودش اجازه می دهد برای ما از دستاوردهای بی امان این آقازاده قصیده سرایی کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان