دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

به گزارش حکایت گیلان | مراسم اختتامیه هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن ساعتی پیش (۲۸ می) در کاخ جشنواره برگزار شد. ریاست هیات داوران این دوره جشنواره را ونسان لندون بازیگر فرانسوی فیلم «تیتان» برعهده داشت. جایزه بهترین بازیگر زن به زهرا امیرابراهیمی برای فیلم «عنکبوت مقدس» و جایزه بهترین هنرپیشه مرد این دوره به سونگ کانگ هو از کره جنوبی برای ایفای نقش در فیلم دلال (BROKER) تعلق گرفت.

برترین‌ها: زهرا امیر ابراهیمی بازیگر زن ایرانی برای بازی در «عنکبوت مقدس» برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن شد.

 
این نخستین بار است که یکی از زنان بازیگر سینمای ایران به این جایزه معتبر بین‌المللی دست پیدا می‌کند.

امیرابراهیمی در هنگام گرفتن این جایزه گفت: «خوشحالی و موفقیت برای من مفاهیم عمومی و جمعی هستند. هرچند در این لحظه خیلی خوشحالم، ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند غمگین است. دل من با آبادان است. دل من با گوشه و کنار خاک ایران است. من اینجام اما دلم با زنان و مردان ایران است.»

همچنین  فیلم «برادران لیلا» سومین ساخته سعید روستایی توانست جایزه باارزش بهترین فیلم از نگاه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (Fipresci) را دریافت کند.

در بخش اصلی اهدا جوائز جشنواره کن فیلم "برادران لیلا" سعید روستایی هیچ جایزه ای دریافت نکرد.

دومین نخل طلا برای روبن اوستلوند

هیات داوران هفتاد و پنجمین جشنواره کن، نخل طلایی این دوره را به «مثلث اندوه» (Triangle of sadness) به کارگردانی روبن اوستلوند از سوئد اهدا کرد. 

آقای اوستلوند پنج سال پیش نخل طلای کن را برای فیلم تحسین شده «مربع» گرفته بود. به این ترتیب وی به جمع معدود فیلم‌سازانی پیوست که دو نخل طلا برده اند. کن لوچ بریتانیایی و برادران داردن بلژیکی که همگی به دلیل ساخت فیلم‌های سیاه و «ناتورالیستی» اجتماعی شهره‌اند، در این دسته جای دارند. 

سایر جوایز هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن: درخشش دوباره سینمای کره و تقدیر از نانوایی که اعتصاب غذا کرد

هیات داوران هفتاد و پنجمین جشنواره کن جایزه بهترین سناریو/ فیلم‌نامه را به طارق صالح نویسنده و کارگردان مصری برای فیلمنامه صدای بهشت تقدیم کرد. 

جایزه بهترین هنرپیشه مرد این دوره به سونگ کانگ هو از کره جنوبی برای ایفای نقش در فیلم دلال (BROKER) تعلق گرفت. 


هیات داوران جشنواره کن از فیلم «هشت کوه بلند»، محصول مشترک لهستان و ایتالیا به کارگردانی شارلوت وانرمیرش و فلیکس فان گرونینگن  سپاسگزاری کرد. 

جایزه تولد هفتاد و پنجمین سالگرد تولد جشنواره کن به ژان‌-‌پی‌یر و لوک دارن برای فیلم توری و لوکیتا اهدا شد. کارگردانان این اثر که براساس یک داستان واقعی ساخته شده، جایزه خود را به نانوایی در شهرستان بوزانسون فرانسه تقدیم کردند که برای جلوگیری از اخراج شاگرد نانوایی‌اش ۱۲ روز اعتصاب غذا کرد. 

جایزه بهترین کارگردانی این دوره به پارک چان-ووک برای فیلم «تصمیم به ترک» تعلق گرفت. آقای پارک پایان پاندمی کرونا را امیدی دوباره برای احیا و جان گرفتن سینما توصیف کرد. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان