یکشنبه, 07 خرداد 1402
یکشنبه, 07 خرداد 1402

به گزارش حکایت گیلان | خوردن برخی مواد غذایی به جای تولید انرژی در شما می تواند انرژی شما را حتی کاهش دهد.

انرژی شما با مصرف این مواد غذایی کاهش پیدا می کند:


1- قهوه
قهوه اگر در حد متوسط ​​مصرف شود، می‌تواند آثار مثبت جسمی و روحی داشته باشد. به‌عنوان‌ مثال، مطالعات نشان می‌دهد که قهوه ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون ۲۶ تا ۳۴ درصد کمک کند. همچنین گزارش شده است که کافئین، محرک موجود در قهوه، در کوتاه‌مدت انرژی و عملکرد مغز را تقویت می‌کند اما تکیه منظم به قهوه به‌جای داشتن تغذیه یا خواب مناسب می‌تواند انرژی شما را در طول زمان تخلیه کند. پس مصرف خود راتا حداکثر چهار فنجان در روز محدود کنید.


2- مواد غذایی حاوی غلات
غلات سرشار از کربوهیدرات هستند که منبع خوبی از انرژی برای بدن فراهم می‌کنند. با ‌این‌ حال، غلات فراوری‌ شده مانند نان سفید، ماکارونی و برنج سفید برای انرژی شما بیشتر از این که مفید باشند، مضر هستند. این تا حدی به این دلیل است که لایه بیرونی این نوع غلات که حاوی سبوس است، در طول پردازش حذف می‌شود. به‌همین‌دلیل، غلات فراوری‌ شده حاوی سطوح پایین‌تری از فیبر هستند و سریع‌تر از غلات کامل هضم و جذب می‌شوند. غلات فراوری‌ شده به‌طور‌ کلی باعث افزایش سریع قند خون و سطح انسولین و به دنبال آن کاهش انرژی می‌شود.

3- نوشیدنی‌های انرژی‌زا
نمی‌توان انکار کرد که نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند در کوتاه‌مدت انرژی شما را افزایش دهند. در واقع، چندین مطالعه نشان می‌دهد که نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است تمرکز و حافظه را تا حدود ۲۴ درصد افزایش و خواب‌آلودگی را کاهش دهد اما بسیاری از آن‌ها حاوی مقادیر فوق‌العاده بالای شکر هستند.( تا ۱۰ قاشق چای‌خوری یا۵۲ گرم) . مصرف مقادیر زیاد قندهای افزوده ‌شده می‌تواند باعث افزایش انرژی شما ‌شود اما این انرژی به‌سرعت کاهش می‌یابد به‌طوری‌که نسبت به قبل از مصرف نوشیدنی احساس خستگی بیشتری می‌کنید.


4- موادغذایی سرخ‌شده
غذاهای سرخ شده به‌طور کلی دارای چربی بالا و فیبر کم هستند، دو عاملی که می‌توانند هضم شما را کند کنند. هضم آهسته‌تر می‌تواند سرعت ورود مواد مغذی تقویت‌کننده انرژی به بدن را کاهش دهد.


5- غذاهایی با کالری کم
وقتی زمان میان‌وعده فرا می‌رسد، برخی از مردم نسخه‌های کم‌کالری را انتخاب می‌کنند و معتقدند که آن‌ها انتخاب سالم‌تری هستند. با این حال، گنجاندن بیش از حد این غذاها در رژیم غذایی شما ممکن است باعث شود تعداد کالری ناکافی در طول روز مصرف کنید که می‌تواند سطح انرژی شما را به‌شدت کاهش دهد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان