دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

به گزارش حکایت گیلان | رئیس جمهور مصر در بحبوحه تقابل این کشور با کمبود گندم در اظهاراتی پیشنهاد کرد به شیوه زمان حضرت یوسف پیامبر(ع) گندم با خوشه انبار شود.

عبدالفتاح السیسی در جریان افتتاح یک پروژه کشاورزی در قاهره و در حالی این پیشنهاد را مطرح کرد که مصر به دلیل جنگ اوکراین و روسیه با چالش افزایش قیمت غلات و گندم مواجه است.

به گزارش القدس العربی، وی در این مراسم گفت: به دوران پیامبرمان حضرت یوسف (ع) برمی گردیم. چرا آن حضرت گندم را درخوشه‌ها نگهداشت؟ چون اگر گندم درو شود و از خوشه‌ها جدا گردد، در عرض سه تا چهار سال خراب می‌شود.

پیشتر، خبرگزاری رویترز نوشت: حدود ۳۰۰ هزار تن گندم خریداری شده مصر در اوکراین محبوس شده است.

به موجب این گزارش، چهار تاجر بزرگ اعلام کرده اند حدود ۳۰۰ هزار تن از گندم‌هایی که دولت مصر از اوکراین خریداری کرده و قرار بود در ماه فوریه و مارس تحویل این کشور شود، هنوز ارسال نشده است. یک محموله در بندر متوقف شده و ۴ محموله دیگر هنوز بارگیری نشده اند.

مصر بزرگترین وارد کننده گندم در جهان است و به شدت به محموله‌هایی که از طریق دریای سیاه وارد می‌شدند، وابسته بود که بعد از حمله روسیه به اوکراین، این روند مختل شده است. جنگ اوکراین همچنین منجر به نگرانی‌هایی در خصوص حفظ ذخایر راهبردی و تامین گندم مقرون به صرفه شده است که برای تهیه نان یارانه‌ای برای جمعیت حدود دو سوم این کشور استفاده می‌شود.

نخست وزیر مصر اخیرا اعلام کرد دولت ذخیره گندم برای چهار ماه را در اختیار دارد. از طرفی تجار می‌گویند هر محموله گندمی که خریداری شود، در ذخایر راهبردی کشور حساب می‌شود، حتی اگر کالاها دریافت نشده باشد. اداره کل تامین کالاهای مصر سال گذشته حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم وارد کرده بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان