پنجشنبه, 30 دی 1400
پنجشنبه, 30 دی 1400
شهردار رشت در قربانگاه فوری حامیان سابقش؛

اعضای شورا یا استعفا دهند یا به کمیته امداد بروند!

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۱۱:۴۷ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان |در کمتر از یک ماه از آغاز به کار سید امیر حسین علوی در شهرداری رشت، اکثریت اعضای شورا به منتقدان صریح اللهجه او تبدیل شده اند و سوال از او را کلید زده اند و حتی صحبت استیضاح زودهنگام او نیز شنیده می شود. با این وضعیت یا علوی باید رویه ثابت قدم را پیش بکشد و با تکیه بر یک اقلیت ثابت کار خود را کند ( همان چیزی که در زمان شورایی خودش منتقد آن بود) و یا باید اکثریت را در نظر بگیرد و به عنوان یک مهره شورایی بدل شود تا چند صباحی دیگر شهردار باقی بماند. راه حل سوم نیز این است که قید شهردار شدن را بزند که بعید هم نیست چنین شود. 

چرخش فوری موافقان علوی به منتقدان وی هرچه بیشتر اساس کار شورای شهر را زیر سوال می برد. حداقل در گذشته شوراها یک سال صبر می کردند و بعد به مخالفت می پرداختند. با این وضعیت بعید نیست شورای شهر ششم که تازه پانزده جلسه آن گذشته است به محلی برای انتخاب متعدد شهرداران بدل شود و جایی برای کار کردن در آن نباشد. 

این که اعضای شورا از انتخاب خود خیلی سریع پشیمان شده اند نشانه این است که تجربه کافی برای عضویت در شورای شهر ندارند. وگرنه دلیل نمی شود خیلی سریع حرف خود را عوض کنند. یکی از همین اعضای شورا در جلسه انتخاب علوی گفته بود « دفاع از انتخاب آقای علوی، دفاع از نسلی است که می‌خواهد برای شهر خودش کار کند و  چرا حامی کسی که تجربیات و سواد و دانش خوب در زمینه مدیریت شهری کسب کرده است، نباشیم؟» حالا همان فرد می گوید «  اقدامات شهردار رشت در همین ابتدای فعالیت موجب نگرانی بنده شده است و  از پرسنل خدوم شهردار رشت بابت اینکه توان مقابله با اقدام شهردار رشت را نداریم عذرخواهی می کنم .» یک عضو دیگر با اشاره به وصیت برادر شهیدش گفته بود « هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید امیرحسین علوی طی این ۸ سال به انحراف مالی کشیده شده است» ولی حالا بازهم با پیش کشیدن بحث وصیت برادر شهیدش می گوید می گوید « من وصیت نامه برادر شهیدم را برای آقای علوی خواندم و قسم یاد کردم که مسیر برادر شهیدم را ادامه بدهم اما امروز احساس می کنم انتخابم نادرست بوده است.» 

به نظر می رسد آن چه نادرست است این روال کار است. کاش مجلس به جای طرح سگ گردانی و صیانت از فضای مجازی طرحی را ارائه می کرد که چارچوب مشخصی برای استیضاح و سوال اعضای شورا در نظر گرفته می شد. ولی متاسفانه خود نمایندگان مجلس هم با همین اعضای شورا می نشینند و مشخص نیست جز حرف های کلیشه ای و وعده های نشدنی و اتحادهای نمایشی چه ثمره ای داشته اند. 

البته که علوی نیز باید درباره عملکرد ابتدایی خود پاسخگو باشد و البته که او خود نیز عضوی از همین چرخه معیوب شورایی به حساب می آید و در گذشته نیز خودش خیلی سریع منتقد شهرداران شده است. ولی باور کنیم، این شیوه کار کردن تنها بدنه نحیف شهرداری رشت را تضعیف می کند. سازمانی با بدهی های فراوان و کادری پرجمعیت نیاز به یک مدیریت واحد و قدرتمند نیاز دارد. با این اوصاف کاش اعضای شورا خود نیز در برابر افراد جامعه مسوول باشند و در برای اشتباهاتی که جهت انتخاب شهردار می کنند خیلی سریع جای خود را به دیگری بسپارند. البته از آن جا که چنین نمی کنند، کاش کمیته امدادی در شهرستان رشت پیدا شود و به همه این ها مثل نادر حسینی پست و مقامی دهد و شرط کنند که دست از سر شهرداری رشت برمی دارند. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان