سه شنبه, 02 مرداد 1403
سه شنبه, 02 مرداد 1403
شرکت داروسازی فایزر؛

همه گیری کرونا تا سال ۲۰۲۴ به پایان خواهد رسید

۱۴۰۰/۰۹/۲۷ ۲۱:۴۴ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | شرکت داروسازی فایزر روز جمعه ۱۷ دسامبر (۲۴ آذر) پیش‌بینی کرد که همه‌گیری کووید-۱۹ تا سال ۲۰۲۴ به پایان خواهد رسید. این شرکت همچنین گفت که نسخه‌ای از واکسن تولیدی آن‌ها برای کودکان دو تا چهار ساله، پاسخ ایمنی ضعیف‌تری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت ایجاد می‌کند و این موضوع اخذ مجوز را با تاخیر روبرو خواهد کرد.

میکائیل دولستن، مدیر بخش علمی شرکت فایزر گفت که این شرکت پیش‌بینی می‌کند در یکی-دو سال آینده برخی از مناطق جهان همچنان شاهد همه‌گیری کووید-۱۹ باشند.

وی با این حال گفت که سایر کشورها در همین دوره زمانی، بیماری را به حالت «بومی» با شمار ابتلاهای کم و قابل مدیریت شاهد خواهند بود.


این شرکت پیش‌بینی می‌کند که این بیماری تا سال ۲۰۲۴ در سراسر جهان بومی (اندمیک) شود.

دولستن گفت: «زمان و چگونگی این اتفاق دقیقا به تکامل بیماری، نحوه استفاده موثر جامعه از واکسن‌ها و درمان‌ها و توزیع عادلانه واکسن‌ها در نقاطی که نرخ واکسیناسیون پایین دارند، بستگی خواهد داشت.»

وی تصریح کرد که ظهور انواع سویه‌های جدید نیز می‌تواند بر چگونگی ادامه همه‌گیری‌ تاثیر داشته باشد.

شرکت فایزر واکسن کووید-۱۹ را با شرکت آلمانی بیون‌تک تولید کرده است. پیش‌بینی می‌شود این شرکت به‌خاطر این واکسن سال آینده ۳۱ میلیارد دلار درآمد داشته باشد. فایزر قصد دارد سال آینده چهار میلیارد دُز واکسن کرونا تولید کند.


این شرکت داروسازی همچنین در حال انجام آزمایش‌های بالینی یک قرص ضد ویروسی با نام «پاکسلووید» است که بستری شدن بیماران مبتلا به کووید و مرگ و میر آن‌ها را نزدیک به ۹۰ درصد کاهش می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود این دارو سال آینده در جهان بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار فروش داشته باشد.

پیش‌بینی فایزر درباره تاریخ پایان همه‌گیری پس از ظهور سویه اومیکرون در ماه گذشته صورت می‌گیرد که در مقایسه با ویروس اصلی بیش از ۵۰ جهش دارد. این موضوع باعث کاهش اثربخشی دو دُز واکسن در برابر ویروس شده است.

قبل از ظهور سویه اومیکرون، آنتونی فائوچی، پزشک ارشد بیماری‌های عفونی در ایالات متحده آمریکا پیش‌بینی کرده بود که این بیماری همه‌گیر در سال ۲۰۲۲ در آمریکا پایان خواهد یافت.

وضعیت تولید واکسن کرونا برای کودکان زیر پنج سال چگونه است؟

واکسن فایزر در ایالات متحده برای افراد پنج سال به بالا مجاز است. این شرکت روز جمعه اعلام کرد که مطالعه روی کودکان دو تا چهار ساله که دو دُز سه میکروگرمی از واکسن را دریافت کردند نشان می‌دهد که پاسخ ایمنی مشابهی با بزرگسالان که دو دُز بالاتر را تزریق کرده‌اند ایجاد نمی‌کند.

این شرکت گفت که دز سه میکروگرمی پاسخ ایمنی مشابهی در کودکان شش تا ۲۴ ماهه ایجاد کرد.

فایزر تاکید کرد که اکنون یک دوره سه‌ دُزه را در هر دو گروه سنی و همچنین در کودکان بزرگتر آزمایش خواهد کرد. پیش از این پیش‌بینی شده بود که مجوز واکسیناسیون برای کودکان دو تا چهار ساله در سالجاری داده شود اما فایز می‌گوید این موضوع با تاخیر روبرو می‌شود و به سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ موکول خواهد شد.

شرکت‌ها فایزر و بیون‌تک همچنین در حال توسعه نسخه‌ای از واکسن خود هستند که مقابل سویه اومیکرون تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. مدیران فایزر می‌گویند انتظار دارند آزمایش‌های بالینی واکسن به روز شده را در ژانویه آغاز کنند.

منبع:انتخاب

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان