یکشنبه, 31 تیر 1403
یکشنبه, 31 تیر 1403

حکایت گیلان |حمیدرضا ترقی با اشاره به اینکه حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی به نفع او نخواهد بود گفت که علی لاریجانی می‌تواند یک رقیب جدی برای قالیباف به حساب آید.

هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم گمانه‌زنی‌ها بیشتر و ترسیم آرایش احتمالی نیرو‌های سیاسی در انتخابات نیز راحت‌تر می‌شود. درست است که همه چیز در حد گمانه‌زنی است و فعالان سیاسی از بیان حرف‌های قطعی و شفاف طفره می‌روند، اما تا همین‌جای کار نیز تکلیف برخی مسائل روشن شده است. مثلا کاندیداتوری ابراهیم رئیسی که از مدت‌ها قبل در فهرست کاندیدا‌های احتمالی جریان اصولگرا بود، منتفی است، اما ورود محمدباقر قالیباف به کارزار رقابت‌های ۱۴۰۰ محتمل است. این را حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موئتلفه می‌گوید. او در گفت‌وگویی با «نامه نیوز» ضمن تایید اینکه مقام معظم رهبری افرادی که از ایشان حکم دارند را از ورود به انتخابات ریاست جمهوری منع کرده‌اند، گفت که وضعیت قالیباف فرق دارد و ممکن است که کاندیدا باشد. وی همچنین علی لاریجانی را در صورت کاندیداتوری رقیبی جدی برای قالیباف دانست و خاطر نشان کرد که حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی به نفع او نیست.

*فکر می‌کنید احتمال کاندیداتوری همزمان آقایان رئیسی و قالیباف در انتخابات ۱۴۰۰ وجود دارد؟
چنین چیزی صورت نمی‌گیرد.

*یعنی اصولگرایان روی یکی از این دو گزینه به اجماع می‌رسند یا اینکه هر دو آن‌ها کاندیدا نمی‌شوند؟

همزمان کاندیدا نمی‌شوند.

*کدام یک کاندیدا می‌شوند؟
کاندیداتوری آقای قالیباف احتمال می‌رود، اما آقای رئیسی خیر. وضعیت قالیباف فرق می‌کند.

*آقای سلیمی‌نمین در گفتگو با نامه نیوز گفته بودند که شنیده اند مقامات عالی کسانی که از ایشان حکم دارند را از کاندیداتوری در ۱۴۰۰ قبل از آنکه استعفا دهند، نهی کرده‌اند. در این باره اطلاع بیشتری دارید؟
ما هم همین قدر می‌دانیم و این هم کافی است.

*اگر آقای رئیسی کاندیدا نباشد، کاندیداتوری سعید جلیلی چقدر جدی می‌شود؟
خیلی به هم ارتباط ندارد. این‌ها که به هم وابسته نیستند که اگر این یکی کاندیدا نشد، دیگری حتما بشود.

*چند روز قبل، اما خبری از قول آقای جلیلی منتشر شد مبنی بر اینکه اگر رئیسی کاندیدا شود، کاندیدا نمی‌شوم.
اینکه کاندیداتوری خود را منوط به آمدن و نیامدن دیگر کنند بستگی به نظر شخصی خودشان دارد، اما این‌ها نظرات شخصی افراد است و به کل جریان خیلی ارتباط ندارد. جریان نیرو‌های انقلاب بر اساس معیار‌ها و شاخص‌هایی که برای تشکیل یک دولت جوان انقلابی و حزب‌اللهی در نظر دارد، به مصداق می‌رسد.

*گفتید که کاندیداتوری آقای قالیباف محتمل است. فکر می‌کنید اصلی‌ترین رقیب درون جریانی قالیباف چه کسی خواهد بود؟
هنوز هیچ نشانه مشخصی از رقابت درون تشکیلاتی نداریم.

*به هرحال گمانه‌زنی‌هایی مطرح است.
این گزینه‌ها از روی حدس و گمان بیان می‌شود و هیچ یک از این افراد هنوز رسما اعلام کاندیداتوری نکرده‌اند. بر اساس حدس و گمان هم نمی‌توان قضاوت کرد.

*اگر آقای علی لاریجانی نامزد شود، رقیب جدی برای قالیباف خواهد بود؟
بله، ممکن است.

*احتمال حمایت جریان اصولگرا از لاریجانی چقدر است؟
تا الان که روی هیچ مصداقی بحث و تبادل نظر نشده است و نمی‌توان نظر خاصی را بیان کرد.

*گمانه‌های وجود مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان با علی لاریجانی ائتلاف کنند. اگر او مورد حمایت اصلاح‌طلبان یا حداقل بخشی از اصلاح‌طلبان باشد، در انتخابات چقدر شانس خواهد داشت؟
اگر اصلاح‌طلبان بخواهند از یک نامزد اجاره‌ای استفاده کنند یک استراتژی جدید است و اصولگرایان باید نسبت به آن دقت داشته و بحث و تبادل نظر کنند. اما فکر نمی‌کنم که حمایت اصلاح‌طلبان به نفع آقای لاریجانی تمام شود.

*استراتژی جدید؟! اصلاح‌طلبان که در انتخابات ۹۲ و ۹۶ هم کاندیدای اجاره‌ای داشتند!
آقای روحانی عمدتا در جرگه اصلاح‌طلبان تعریف می‌شد، چون مورد حمایت و همراه آقای هاشمی بود.

*اما نه روحانی خود را اصلاح‌طلب می‌داند و نه اصلاح‌طلبان او را اصلاح‌طلب به حساب می‌آورند.
خودش را اصلاح‌طلب نمی‌داند، اما اصولا بستری را فراهم کرده که برای روی کار آمدن اصلاح‌طلبان بوده است، آن هم سفارش آقای هاشمی بوده است. ارتباطتش با اصولگرایان، اما مدت‌ها است که ضعیف شده است. از همان وقتی که به جلسات روحانیت مبارز نرفت تقریبا ارتباطش با جناح اصلاح‌طلب بیش از اصولگرایان بود.

*یعنی لاریجانی را اصولگراتر از روحانی می‌دانید.
بله، آقای لاریجانی بیشتر در این جریان بوده و در انتخابات مجلس دهم نیز نامزد جامعه مدرسین بود و بیشتر از این طیف حمایت شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان