سه شنبه, 02 مرداد 1403
سه شنبه, 02 مرداد 1403
کارشناسان بازار سرمایه مطرح کردند

پیش بینی بازار بورس در هفته های آتی؛ بورس رونق می گیرد؟

۱۳۹۹/۰۸/۲۸ ۰۹:۲۵ چاپ

حکایت گیلان |اغلب کارشناسان روند بازار سرمایه را رو به رشد و مثبت می‌بینند. همایون دارابی در این باره به فرارو گفت: با توجه به رکود عیان شده در بازار‌های ارز، سکه، خودرو، املاک و مستقلات دورنمای بازار تا پایان سال، مثبت خواهد بود. در کوتاه مدت هم این مسئله به دو عامل برمی‌گردد. اول چه زمانی بتوانیم آن نماد‌های درون تله حجم مبنا را متعادل کنیم و دوم اینکه چه زمانی بتوانیم شاهد تحقق سه انتظارمان از اقتصاد کلان باشیم که شامل کاهش نرخ سود بین بانکی، پایان دستوری قیمت‌گذاری‌ها و همچنین شفافیت‌سازی صورت‌های مالی است. این می‌تواند شدت و دامنه بازگشت بازار را در کوتاه مدت تقویت کند.

به نقل از فرارو-بازار بورس با آغاز این هفته روندی صعودی آغاز کرد و سبزپوش شد با چنین روندی اکثر کارشناسان بازار سرمایه، آینده بازار در هفته پیش رو و هفته‌های آتی را مثبت پیش بینی می‌کنند.

دورنمای بازار تا پایان سال، مثبت خواهد بود
همایون دارابی کارشناس بازار بورس و سرمایه در گفتگویی در این باره گفت: قیمت‌ها در اکثر نماد‌ها افت کرده است، ولی همچنان یک سری از نماد‌ها در بازار وجود دارند که به خاطر تله حجم مبنا قیمت‌های خود را اصلاح نکردند.

وی افزود: آن دسته از نماد‌هایی که اصلاح قیمتی را در دو ماه گذشته انجام دادند در حال حاضر در معرض خرید و مورد توجه بازار هستند. اگر بازار بتواند شاهد حل برخی مسایل بنیادی اقتصاد همچون کاهش نرخ سود بین بانکی، پایان قیمت گذاری دستوری و یافتن راهی برای شفاف کردن صورت‌های مالی در بخش پالایشگاه‌ها باشد، می‌تواند رشد پایداری را داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: اقتصاد ایران، اقتصاد پرپتانسیلی است که می‌تواند رشد کند. در صحنه سیاسی هم با روی کارآمدن بایدن تنش‌های سیاسی ما کاهش می‌یابد که همین می‌تواند خبر‌های خوبی به ویژه برای شرکت‌های صادرات محور ما به همراه داشته باشد.

دارابی ادامه داد: با توجه به رکود عیان شده در بازار‌های ارز، سکه، خودرو، املاک و مستقلات، دورنمای بازار تا پایان سال، مثبت خواهد بود. در کوتاه مدت هم این مسئله به دو عامل برمی‌گردد. اول چه زمانی بتوانیم آن نماد‌های درون تله حجم مبنا را متعادل کنیم و دوم اینکه چه زمانی بتوانیم شاهد تحقق سه انتظارمان از اقتصاد کلان باشیم که شامل کاهش نرخ سود بین بانکی، پایان دستوری قیمت‌گذاری‌ها و همچنین شفافیت‌سازی صورت‌های مالی است. این می‌تواند شدت و دامنه بازگشت بازار را در کوتاه مدت تقویت کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه سیگنالی برای خروج از بحران می‌بینید، گفت: بحرانی وجود ندارد. در بازار سرمایه آنچه مهم است قیمت است. قیمت‌ها بالا می‌رود و ممکن است شما تحت شرایطی فروشنده باشید و باز قیمت‌ها پایین بیاید و شما خریدار باشید. افراد بر اساس قیمت‌ها تصمیم می‌گیرند و مسئله خاصی ندارند.
 
او درباره پیش‌بینی درباره سقف افزایشی بازار افزود: نمی‌توان درباره سقف افزایشی بازار پیش‌بینی کرد. در این باره توپ در زمین دولت است و به تصمیماتی که او می‌گیرد خیلی ربط دارد. اگر بتواند آن سه تصمیم مهم یعنی کاهش نرخ سود بین بانکی، پایان قیمت گذاری دستوری مثل قیمت گذاری خودرو و شفاف‌سازی صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها و بخش نفت را انجام دهد می‌تواند رشد‌ در بازار ایجاد کند.

حجم معاملات و روند قیمت نشان از برگشت بازار دارد
محمد حسن‌نژاد دیگر کارشناس بازار سرمایه و بورس نیز در این باره اظهار کرد:حجم معاملات و روند قیمت نشان می‌دهد دیگر بازار برگشته است و کف قیمت‌ها را زده است. ان شاءالله با این وضع و اوضاع هم بهتر خواهد شد.

او افزود: حجم معاملات خیلی بالاست. همین نشان می‌دهد شاید بازار رشد خیلی زیادی را نداشته باشد، اما ریزش هم نخواهد داشت. بازار بورس مسلما تا آخر سال نسبت به الان خیلی رشد خواهد داشت. البته این روند به صورت یکسان و دائمی تا پایان سال بالا نخواهد بود و گاهی هم ممکن است پایین بیاید.

این کارشناس بازار سرمایه درباره  پیش بینی خود از سقف افزایشی بازار اضافه کرد: نمی‌توان عدد گفت. هر روز برای بازار یک روز جدید است. تنشی که در آمریکا هست و تاثیری که روی دلار و قیمت نفت می‌گذارد، اینکه دولتی که در ژانویه در آمریکا سرکار خواهد آمد بخواهد به برجام برگردد یا برنگردد هر کدام از این‌ها تاثیر خود را بر بازار خوهد گذاشت، اما پیش بینی من نسبت به بازار مثبت است.

تا آخر سال، شاخص به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خواهد رسید
مصطفی صفاری از کارشناسان بازار سرمایه نیز در این باره گفت: بازار بورس واقعا مثبت است. چون ریسک سیستماتیک درباره انتخابات آمریکا حل شده و جو بایدن آمده است که برنامه‌اش هم همراهی با دولت مستقر در ایران است. از آن طرف نرخ بهره بین بانکی که پیش از این بالا رفته بود در حال پایین آمدن است و بانک مرکزی قصد افزایش نرخ سود را ندارد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر عملکرد سودآوری شرکت‌ها اهمیت دارد که روند‌های آن نیز به خصوص درباره شرکت‌های صادراتی به نظر من مثبت است. مجموع این‌ها موجب می‌شود تا بازار مثبت باشد.

صفاری اظهار کرد: بازار رو به رشد است البته این رشد به صورت شتابان نیست، اما با شیب ملایم، شاخص مثبت خواهد شد. پارسال هم بازار از نیمه دوم آبان مثبت شد.

وی درباره احتمال بازگشت حقیقی‌ها به بازار عنوان کرد: کافی است بازار ۱۰ روز مثبت باشد آنوقت حقیقی‌ها هم به بازار برمی‌گردند اگر فقط حقوقی‌ها صف فروش تشکیل بدهند. لااقل باید ناظر نقش نظارتی خود را درست در بازار ایفا کند تا اعتماد به بازار برگردد. چون در بازار‌های دیگر طلا، دلار، خودرو و مسکن هم خبری نیست و تنها بازار سهام فعلا هست.

او همچنین درباره سیگنال‌های مثبت بازار افزود: بازگردان‌ها خوب است و همین نقدشوندگی را بالا می‌برد. مشکل الان نقدشوندگی بازار است. اگر این حل شود هم شاخص و هم روند‌ها مثبت است و تا انتهای سال هم آن را مثبت می‌بینم.

وی در مورد پیش بینی خود از سقف افزایشی بازار گفت: در صورتی که شوک سیاسی اتفاق نیفتد تا آخر سال، شاخص به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خواهد رسید.

صفاری درباره سقف مقاومتی بازار هم اضافه کرد: سقف مقاومتی آهسته‌تر پیش می‌رود. در صورت باز شدن سریع سهم‌های بسته روند بازار مثبت خواهد بود. متاسفانه حقوقی‌ها در منفی شدن سقف مقاومتی نقش داشتند، اما تولید فروش‌ها می‌آیند این‌ها همه روند‌های مثبتی است.
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان