دوشنبه, 07 خرداد 1403
دوشنبه, 07 خرداد 1403

حکایت گیلان | گوگل ده‌ها کارمند خود را به دلیل سوء استفاده از ابزارهای داخلی برای دسترسی به اطلاعات کاربران اخراج کرده است.

در جدیدترین گزارش مشخص شده است: در بعضی از موارد کارمندان گوگل با استفاده از ابزارها که برخلاف سیاست‌های گوگل بوده، از کارمندان دیگر جاسوسی کرده اند.

گوگل سال میلادی گذشته ۳۶ کارمند را اخراج کرد که بیشتر آنها به شکل نادرستی از اطلاعات محرمانه استفاده کرده بودند به عنوان مثال اطلاعات را با افراد خارج از شرکت در میان گذاشته بودند. این شرکت ۱۸ نفر را در سال ۲۰۱۸ و ۲۶ نفر را در سال ۲۰۱۹ به دلایل مربوط به امنیت اخراج کرده بود.

سخنگوی گوگل در این رابطه اظهار کرد: ما دسترسی کارمندان را از طریق شماری از حفاظت‌های رایج صنعت به شدت محدود کرده ایم که شامل محدود کردن دسترسی به اطلاعات کاربران برای افراد لازم، الزام به داشتن دلیل موجه برای دسترسی به چنین اطلاعاتی، بازبینی چند مرحله‌ای پیش از موافقت با دسترسی به اطلاعات حساس و مانیتورینگ موارد غیرمعمول دسترسی و تخلفات است.

این خبر پس از انتشار کتاب جدیدی اعلام شد که در آن به سو استفاده مشابه کارمندان گوگل از اطلاعات کاربران اشاره شده است.

در کتاب "حقیقت زشت: جنگ داخلی فیس بوک برای حاکمیت" آمده است: فیس بوک ۵۲ نفر را در فاصله سال ۲۰۱۴ تا اوت سال ۲۰۱۵ به دلیل دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران به دلایل شخصی، اخراج کرد. یک مهندس از دسترسی خود به اطلاعات کاربران فیس بوک برای ردیابی یک زن استفاده کرده بود.

سایر شرکت‌های فناوری هم موارد مشابه سو استفاده کارمندانشان از اطلاعات کاربران را تجربه کرده اند. کارمندان اسنپ چت چند سال پیش از امکان دسترسی به اطلاعات کاربران برای جاسوسی از افرادی که از ابزارهای داخلی استفاده می‌کردند، سوءاستفاده کرده بودند.

منبع: ایسنا

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان