دوشنبه, 07 خرداد 1403
دوشنبه, 07 خرداد 1403
به بهانه درخواست خواهرخواندگی با یکی از شهرهای تاجیکستان؛

رشت از خواهر خواندگی چه نصیبی برده؟

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۲۱:۰۵ چاپ

 اختصاصی حکایت گیلان |  در این هفته خبر رسید که شهر رشت با یکی از شهرهای تاجیکستان خواهر خوانده می‌شود. سید محمد احمدی شهردار رشت با معروف عبدالرحمن نفر دوم سفارت تاجیکستان دیدار کرده و گفته که «ایران و تاجیکستان از گذشته‌های دور تاکنون سبقه خوبی در ارتباطات دو جانبه داشته‌اند. به اعتقاد من تمام زمینه‌ها برای اعلام خواهر خواندگی دو شهر رشت و دوشنبه تاجیکستان فراهم است و امیدواریم در مدت کوتاهی هم بتوانیم توافقنامه و تفاهمنامه آن را با رویکرد اقتصادی و فرهنگی تدوین کنیم.»

نفر دوم سفارت تاجیکستان در تهران با تاکید براینکه زمینه‌های مشترک فراوانی بین گیلان و تاجیکستان به ویژه از حیث کشاورزی وجود دارد یادآور شده که تولید گیاهان دارویی، پرورش مرغ، شیلات و صنایع‌دستی از دیگر مواردی است که دو شهر دوشنبه و رشت می‌توانند در آن با هم همکاری کنند.

 خواهر خواندگی چیست؟

خواهرخواندگی اصطلاحی است که از ادبیات اروپا وارد دیگر کشورها شده و برای نخستین‌بار از سال ۱۹۲۰ میلادی بعد از جنگ جهانی اول این قرارداد بین یک شهر انگلیس و یک شهر در فرانسه منعقد شد. هدف از این قرارداد، پیوند و اتحاد بین شهروندان این دو شهر بود که مسئولان آن معتقد بودند این دو شهر دارای تشابهات و منافع مشترک هستند.

 پس از جنگ جهانی دوم، دولتمندان کشورها بیشتر به این موضوع علاقه نشان دادند و روز به روز به خواهرخواندگی شهرها در جهان افزوده شد. این روند ادامه داشت تا اینکه هم اکنون حدود ۲۴۰۰ شهر دنیا چنین پیوندی با یکدیگر دارند. رابطه خواهر خواندگی بستن قراردادهای فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و بازرگانی را برای آنها شهرها تسهیل می‌کند. 

  در واقع  ایجاد روابط خواهرخواندگی بر مبنای دوستی و اعتماد در سطح بین‌المللی  ایجاد می‌شود. این کار با تبادل برنامه‌های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به دنبال توسعه صنعت گردشگری است.

 

  خواهرخوانده‌های رشت

 رشت پیش از دوشنبه تاجیکستان با چند شهر دیگر هم خواهرخوانده شده است.  ترابوزان ترکیه، کوتائیسی گرجستان، قازان روسیه، غرم تاجیکستان، مولتان پاکستان، آستراخان روسیه، شوئبیش هال آلمان خواهر خوانده‌های رشت هستند. خواهرخواندگی  با سه شهر آخر در دهه 90 اتفاق افتاده و هنوز در یادها مانده است.

 در سال 1390 سیدیوسف‌رضا گیلانی رئیس جمهور پاکستان که از نامش هم پیدا بود اصالتی گیلانی دارد پس از دیدار با احمدی نژاد رئیس جمهور وقت ایران و رحیمی معاون اول او تصمیم گرفت که رشت و مولتان را خواهرخوانده اعلام کند.

در سال 92 در زمان شهرداری خلیلی تفاهم نامه خواهر خواندگی با شهر آستراخان روسیه و در فروردین 95 در زمان شهرداری ثابت قدم با شهردار شوئبیش هال آلمان امضا شد.

 

نتیجه خواهر خواندگی‌ها برای رشت چه بود؟

 مشخص نیست این خواهر خواندگی در سال‌های قبل چه دستاوردی برای رشت داشته است . کدام قرارداد اقتصادی عاید شهر شده  و یا چه جشنواره فرهنگی به واسطه این خواهر خواندگی‌ها در رشت اجرا شده است؟

 جز یک مورد که در آستاراخان خیابانی به نام رشت نامگذاری شده است. متقابلاً خیابانی نیز در رشت به نام آستراخان نامگذاری شد چیزی در حافظه شهری رشت وجود ندارد. به نظر می‌آید تصمیم‌های از این دست تبدیل به کارهای نمایشی و رسانه‌ای یک روزه است که دفتر یادبود امضا شده بسته می‌شود و در کمد پشت سر آقای شهردار قرار می‌گیرد تا شهردار بعدی و خواهر دیگری که برای رشت انتخاب می‌شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان