یکشنبه, 30 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 30 اردیبهشت 1403

حکایت گیلان | مقامات ارشد روسیه به رهبران حزب الله پیام صریح و شفافی را مخابره کردند و آن، این است: «حضور شما در سوریه چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ نظامی، ضروری است».

روزنامه لبنانی «الأخبار» در مطلبی تأکید کرده است: طی سال‌های گذشته رسانه‌های معاند دولت سوریه و متحدان آن گزارش‌های دروغین زیادی را منتشر کردند و در آن مدعی شدند که روسیه اقدامات خود برای اخراج ایران و حزب الله از سوریه را کلید زده است. این رسانه‌های معاند ادعا کردند که هدف مسکو این است که حداقل حضور ایران و حزب الله در سوریه محدود شود.

الاخبار در ادامه مطلب خود آورده است: در گزارش‌های دروغین مذکور عنوان شد که روسیه نمی‌خواهد در سوریه شریکی داشته باشد و به همین دلیل در صدد محدودسازی نفوذ ایران و حزب‌الله برآمده است. با این حال، در جریان سفر اخیر هیأت حزب الله لبنان به ریاست محمد رعد، رئیس فراکسیون وفاداری برای مقاومت، به مسکو در اواسط ماه گذشته میلادی فرصت مناسبی پیش آمد تا رهبران روسی به تشریح مواضع خود پیرامون حضور حزب‌الله در سوریه بپردازند.

این روزنامه لبنانی همچنین اعلام کرده است: آنچه که در جریان سفر مذکور رخ داد، تقدیر روسیه از نقش آفرینی نظامی حزب الله در سوریه بود. در واقع، مقامات روسی قدرت حزب الله لبنان در تحقق اهداف خود در میادین نبرد را ستودند.

الاخبار تأکید کرده است: واقعیت آن است که در مسکو، فرماندهان نظامی و سیاستمداران روسی معتقدند که حضور حزب الله لبنان در سوریه یک ضرورت است؛ ضرورتی که بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌خورد. روس‌ها بر این باورند که قطعاً هرگونه شکاف ناشی از عدم حضور ایران و حزب الله در سوریه به وسیله ایالات متحده آمریکا پُر خواهد شد و طبیعتاً اگر حضور ایران و حزب الله در سوریه محدود شود، زمینه برای نقش آفرینی وسیع‌تر مسکو فراهم نخواهد شد.

روزنامه مذکور همچنین یادآور شده است: از همین روی، مقامات روسی پیام واضح، صریح و شفافی را به رهبران حزب الله لبنان مخابره کردند و آن، این است: «حضور شما در سوریه ضروری است؛ چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ نظامی. ما خواستار همکاری با شما در هر دو زمینه هستیم».

الاخبار در ادامه مطلب خود عنوان کرده است: روس‌ها به حزب الله به عنوان یک گروه و یا جریانِ لبنانی نگاه نمی‌کنند، بلکه به آن به عنوان طرفی می‌نگرند که حضورش در بسیاری از تحولات منطقه‌ای کاملاً ضروری است. مقامات ارشد روسی از جمله لاوروف و معاونش بوگدانوف در جریان دیدار با هیأت لبنانی در مسکو به بررسی موضوعات مختلفی از جمله یمن، عراق، سوریه، فلسطین و… پرداختند و این نشان می‌دهد که آنها نقش حزب الله در این تحولات را اساسی می‌دانند.

این روزنامه تأکید کرده است: سفر هیأت حزب الله به روسیه بنا بر دعوت رسمی این کشور انجام شد. شاید بتوان این دعوت از سوی مسکو را پیامی به ایالات متحده آمریکا تلقی کرد. 

آنها خطاب به سران صهیونیست این پیام را مخابره کردند که هرچند مسکو برای تفاهم با تمامی طرف‌ها تلاش می‌کند، اما این بدان معنا نیست که ما از حملات گاه و بی گاه اسرائیل به خاک سوریه حمایت به عمل می‌آوریم. روس‌ها این پیام را به تل آویو رساندند که حملات صهیونیست‌ها به سوریه را محکوم می‌کنند و حتی نسبت به نقض حریم هوایی لبنان توسط جنگنده‌های اسرائیلی ملاحظاتی دارند.

این روزنامه لبنانی در ادامه آورده است: موضع روسیه در لبنان مبتنی بر عدم دخالت در امور داخلی این کشور است؛ این درحالی است که دیگر کشورها در امور لبنان دخالت می‌کنند. مقامات روسی تاکنون تنها بر لزوم تشکیل هرچه سریع‌تر کابینه جدید لبنان تأکید کرده‌اند و هیچگاه در امور داخلی مداخله نکرده‌اند.

انتخاب

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان